Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Úvaha o změně územního plánu

   

   

   

  Veřejný zájem = stavba hotelu na Vodníku, aneb volby coby referendum o výstavbě tamtéž

   

   

   

   

         Na včerejším zasedání Zastupitelstva města bylo většinou hlasů schváleno doporučení zastupitelstva vyvolat smírné jednání s Krajským úřadem ve věci nesouhlasného stanoviska k námitce č. 1 v návrhu změny č. 2 ÚP Vimperk.

   

   

         Vyjádření renomovaných odborníků na posouzení krajinného rázu se zastupitelům zdála nedostatečná a jako jediný relevantní podklad pro rozhodování uznali soukromý posudek zaplacený majitelem dotčeného pozemku.

   

   
  1220-1709196436

         V praxi to znamená, že úspěšní žadatelé o změny ÚP budou nadále čekat (pořizování změny trvá už 3roky, někteří mají žádosti podané už od roku 2015). Ti méně úspěšní mají tu smůlu, že jejich záměr nebyl dostatečně veřejně a ekonomicky zajímavý.

   

   

         Podle mých zjištění během let některé pozemky změnily majitele, možná i z důvodu dlouhého pořizování změny ÚP.Z diskuse vyplynulo, že pokud Kraj své stanovisko nepřehodnotí, není vyloučeno ani dovolání se k příslušným ministerstvům.

   

   

         Hlavním argumentem radních a zastupitelů, kteří prosazují tento postup, je „společný zájem Města a soukromého investora v prostoru údolí Vodníku„

   

   

         Soukromník, podle jeho slov, potřebuje hotel, aby se mu ekonomicky vyplatil celoroční provoz a Město prý potřebuje na Vodníku zázemí.

   

   

         Ptám se - pro koho?

   

   

         Pro běžného občana, který tam přijde za odpočinkem? – Od jara do podzimu je zde k dispozici krásná, luxusní restaurace.

   

   

         Pro sportující veřejnost? – Stejná odpověď.

   

   

         Pro sportující mládež? – Ta jediná skutečně zázemí potřebuje.

   

   

         Ale nemyslím si, že nám stavba soukromého hotelu pomůže. Nebo snad budou vytápěné převlékací prostory součástí hotelu? O zázemí pro děti, které je nutné zejména v zimním období, by se Město starat mělo. Ve Skupině pro rozvoj areálu Vodník se na toto téma v loňském roce vedly velké diskuse. Ve snaze podpořit rozvoj místa, ale neohrozit přírodu se zadalo posouzení vlivu na životní prostředí ( EIA) jediného existujícího mega projektu biatlonového areálu. Spolupráce s vybranou firmou vypadala nadějně, všem zúčastněným po průzkumu vysvětlila, že tak velký projekt v tomto území je nesmysl, ale že je možné vytvořit rozumný, k přírodě šetrný areál.Práce na takovém projektu se zastavily po volbách. Podle vyjádření paní starostky a pana Hudečka se vlastně ani neví proč.... takže zázemí pro děti je v nedohlednu a veškerá aktivita Města v této lokalitě se věnuje povolení stavby hotelu.

   

   vodnik mainThumb 84955

         Vrátíme se snad v souvislosti se stavbou hotelu k záměru Města budovat velký sportovní areál, který byl už
  jednou i díky veřejnosti zastaven?

   

   

         Je snad toto ten veřejný zájem?

   

   

         Budoucnost ukáže…..

   

   

   

         A ještě dodatek – na zastupitelstvu také zaznělo, že volby byly vlastně referendem o výstavbě na Vodníku a že to bylo všem voličům jasně řečeno. Nevím, ale já takový pocit neměla.

   

   

   

  MVDr. Šárka Janásková

  Zdroj fotografií: www.google.com

   

   

   

  Sdílet