Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - leden 2018


   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal   

   

   

  18.ledna:

  Již noc na dnešek se představila jako velmi větrná - v nárazech bylo možno naměřit 6.9 m/s (= 24.8 km/h). Navazující ráno a dopoledne sice ještě nepřehlédnutelně přispělo čerstvými příárůstky k dosavadním sněhovým zásobám, ale odpolední čas vzápětí přinesl oteplení a návrat silného větru. Jak si tento krom jiného pohrál s vimperskou vlajkou na Haselburgu (jejíž předchozí stav si lze připomenout třeba v rámci zde zdokumentovaného novoročního ohňostroje z 1. ledna), ukazuje následující série snímků.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zbývá dodat, že vzrůstající teplota opět postupně navrátila celé město do aprílové podoby, sněžení proměnila podobně jako předevčírem v hustý a vytrvalý déšť, přičemž odpolední a večerní vítr ještě mírně zesílil - v nárazech konkrétně na hodnotu 7,1 m/s (25,6 km/h). Zdá se, že houpačka letošního zimního počasí se hned tak nezastaví.

   

  17.ledna:

  Vida, opět stačilo svatého Petra trochu "hecnout", a rázem se i Vimperk namísto apríla dočkal svého ledna :-) . 

  Ačkoli ... kdo vlastně ví?

   

  16.ledna:

  Sotva začne zima lehce předstírat snahu o nápravu dosavadních "restů", kdopak vytvoří na šumavských silnicích největší problémy??? Správně - kamiony! Dnešní ranní situace na Kubovce to opět potvrdila. Ano, od noci nám trochu nasněžilo - přírůstek činil cca 5 - 7 cm, ale dobře na zimu obutá vozidla pražádné potíže z hlediska sjízdnosti neměla, a to tím spíše, že údržba silnic fungovala, jak má. V každém případě kvitujme s povděkem, že toto ranní zdržení provozu nenabylo rozměrů loňského 18. dubna (viz http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12066) a kamionová kolona (ve skutečnosti mnohem delší nežli její zlomek, který se vešel na snímek) se poměrně brzy zase rozjela. Jelikož však každou chvíli docela hustě chumelilo, bylo zřejmé, že tato epizoda dnes patrně nebude poslední.

  Snímky z Boubína by na první pohled mohly vzbouzet dojem, ... 

  ... že atmosféra na vrcholu se nijak zásadně nelišila od nedělní, tedy předvčerejší.  

  Rozdílů by se však našlo poměrně dost, ... 

  ... počínaje celkovým barevným nádechem, svědčícím o tom, že navzdory mlze a vydatným sněhovým přeháňkám se tu dnes nezapřel, byť zatím nepatrně, vliv sílícího sluníčka.  

  Když už pak byla řeč o sněhu, sluší se vzápětí dodat, ... 

  ... že čerstvý sedmicentimetrový přírůstek posílil dosavadní tvrdou, zledovatělou a každopádně vydatně slehlou vrstvu na aktuálně naměřených 38 cm. 

  Námrazy na konstrukci rozhledny naopak místy mírně prořídly, ... 

  ... ale jistě ne natolik, aby tím působivá zimní patina celé věže nějak zásadně utrpěla. 

  V porovnání s uplynulou nedělí nelze přehlédnout ani pětistupňové oteplení, pocitově ovšem korigované do mnohem výraznějšího minusu silným jihozápadním větrem, ... 

  ... který nejen popoháněl občasné chumelenice, ale chvílemi současně strhával drobné kousky námraz odevšad, kde dostatečně nedržely.

  Zpáteční cesta probíhala za dosud nejdelšího hustého sněžení, jež stihlo obohatit novou produkci ve chvilce o další tři centimetry, takže nohy se oproti cestě vzhůru bořily do celkových deseti centimetrů čerstvého prašanu. K tomu se potvrdila ranní úvaha ohledně kamionů, když tyto pro změnu plně ucpaly již Korkusovu Huť - naštěstí jen v jízdním směru na Strážný. Ze všeho nejzajímavějším se však ukázal teplotní průběh: na boubínský mrazík navázala Kubovka rovnou nulou a k Vimperku pak teplota jen stoupala až k tamním třem stupňům. Sněžení tak v průběhu cesty přešlo v déšť, a jelikož kolem poledního dostalo svou šanci i sluníčko, několikrát se na obloze zaskvěla parádní duha.  

  Jednoduše řečeno: na Boubíně leden, ve Vimperku apríl. 

   

  15.ledna:

  Možná by se příliš nemýlil, kdo by odhadoval, že jen málokdo z obyvatel Vimperka by si dnes vsadil na tak příznivý vývoj počasí.  

   

  14.ledna:

  Zatím jen miniaturní návrat zimy nás opět přivádí na Boubín, ... 

  ... který svou dnešní podvečerní mlhavou náladou nikterak zásadně nevybočil ... 

  ... z linie předcházejících dvou nedělí, ... 

  ... tedy první lednové a loňské silvestrovské. 

  Změna tu ovšem přece jen samozřejmě byla, ... 

  ... a to kromě zatím zhruba centimetrového sněhového přírůstku ... 

  ... především v opět bohatou námrazou ozdobené krajině. 

  Zbývá tak jedině představit jako vždy hodnotu, již ukázal teploměr, ...  

  ... a vyslovit odhad, že zítra by mohla mlha z vrcholu přinejmenším částečně ustoupit. 

   

  13.ledna:

  Zataženo, mlhavo, srážky na spadnutí, k němuž nakonec skutečně počínaje odpoledními hodinami došlo, a to postupně i v mrznoucí podobě ... K takovému scénáři druhé lednové soboty by zajisté nebylo problémem pořídit náležitou fotodokumentaci, ale namísto snímků, které by dozajista mnohými čtenáři byly vnímány jako ponuré, je určitě veselejší i užitečnější představit si tu nové výhledy, jimiž v posledním loňském čtvrtroce (viz http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12986 a http://vimperk.eu/index.php/vimperk/13127) zpestřila vichřice  Herwart (v nárazech dosahující síly orkánu) oficiální turistickou cestu na Boubín. Nezvykle mohutným průsekem zhruba v polovině stoupání od Basumských luk k dřevěným schodům tedy od levé strany po obzoru dohlédneme do Nicova, na Královský kámen, do Tejmlova a pak již na Javorník jakožto horu i stejnojmennou obec pod ní (všechny jmenované lokality leží od Boubína v průměrné vzdálenosti vzdušnou čarou cca 20 km). V bližším, slabou inverzí momentálně odděleném pásu nás pak může upoutat novotou svítící opravená kaple Na Radosti - z daného pohledu situována pod Královským kamenem, hora Jilmová a pod Javorníkem pak nepřehlédneme ani s krajinou naprosto nesourodou temnou skvrnu fotovoltaické elektrárny. Přibližně v půli snímku se pak rozkládá Klášterec včetně střelnice a zcela dole vlevo prosvítají mezi boubínskými smrky stavení Korkusovy Huti, ...

  ... jejíž jižní okraj si zde můžeme detailněji přiblížit do podoby, v jaké by jej mohl spatřit turista vyzbrojený dalekohledem. 

  Zahlédnout pak lze i komín někdejších kasáren U Sloupů, nad ním blíže obzoru část vesnice Bošice poblíže Lhoty nad Rohanovem ...

  ... a konečně i oba telekomunikační stožáry nad Vimperkem na Vodníku, mezi nimi o něco dále Křesanov a nad ním pod obzorem krajní stavení do inverze se nořícího Rohanova.

   

  12.ledna:

  Kam se poděly časy, kdy bývalo radostí procházet se severním okolím zámku a plně vnímat vzájemné prolínání různorodých ozvěn dávné historie? Dnes snad jen tma a mlha milosrdně zakryjí zničenou cestu i přilehlé travnaté plochy, obojí dílo těžké mechanizace pro zemní práce, aby v těsném sousedství národní kulturní památky mohla udeřit příslovečná pěst na oko v podobě zcela absurdně povolených novostaveb.   

   

  11.ledna:

  Včera zde předpokládaná překvapení se skutečně dnešního rána konala - především v oblasti teploty, když časně ranní vimperská sestoupila na tři stupně pod nulu. Ještě dříve nežli pohled na teploměr to ostatně prozradila noční obloha, ve spodní části sice ještě lemovaná mlhou, ale nad ní ve většině svého rozsahu doslova jiskřící záplavou hvězd. Poté mlha klesla do vimperských ulic, čímž oblohu zcela uvolnila i po obzoru a současně nastolila otázku, s čím za dané situace překvapí Boubín. Mohl by totiž stejně dobře nabídnout volný rozhled jako neprůhlednou mlžnou čepici - natruc třeba jen ve výši rozhledny, jak to předevčírem předvedl Libín. 

  Výstup potvrdil první variantu, a to dokonce se slabě viditelnými Alpami, byť pouze na rakouské straně ...

  ... a ke všemu zpola zanořenými do rozsáhlé inverzní hladiny. 

  Úsek mezi Smrčinou a Plechým již obvyklé siluety nenabídl, stejně jako jeho západní pokračování směrem od Hochsteinu a Třístoličníku. 

  Jestliže zde byl zmíněn Libín, je nutno dodat, že i jeho rozhledna dnes stála za návštěvu.

  Pohled do vnitrozemí opět odhalil dočasnou ústupovou hranici inverze, jež po včerejšku uchystala Vimperku další příležitost k volnému nadechnutí. 

  Západní obzor se jevil ještě čistším, ...

  ... známé dominantní vrcholy jako Luzný, ...

  ... oba Roklany ...

  ... či Velký Javor byly dokonale ostré. Zde můžeme navíc posoudit blíže vpravo sněhový stav na Antýglu, stejně jako za ním na Jezernici. Jen pro zajímavost si připomeňme, že nejvyšší hora Šumavy je od Boubína vzdálena vzdušnou čarou 51,4 km , Jezernice 29,8 km a konečně Antýgl 21,5 km.

  Detailnější přiblížení vnitrozemských partií - zde třeba konkrétně Výškovic a jejich okolí - přineslo zjištění, že tam stále mají co do činění se slabým jemným oparem, který může v průběhu dne i zhoustnout.

  Okolo Mařského vrchu pak přímo kroužily mlžné cáry, ...  

  ... a jak se ukázalo, zcela vyhráno nakonec neměl ani samotný Vimperk, zejména v části okolo Homolky. 

  Svatovojtěšský kostelík možná už sotva spočítá, kolikrát se přes jeho věž přelila bělošedá mlžná masa, než zase ustoupila za hranici, jíž je tu strážcem. V porovnání s jeho oblastí ...

  ... se protilehlý směr, lemovaný po obzoru Alpami, jevil jako mnohem poklidnější, třebaže ani tady nic nevylučovalo příští prudké změny viditelnosti.  

  Nu a k teplotní houpačce můžeme momentálně jen dodat, že Boubín se dnes v porovnání s Vimperkem ukázal teplejším. 

  Intuitivně by se chtělo dodat, že na tom mělo svůj podíl též plné volnosti se těšící sluníčko, avšak z jeho působení je nutno vyzdvihnout spíše nádherné levé 22° parhelium, zdobící takto oblohu bezmála čtvrt hodiny a představující bezpochyb vrchol všeho za tohoto jitra viděného.

  V této chvíli je ovšem téměř jasné, že vimperský oddech se nedožije odpoledne - inverze zjevně chystá další útok s delším účinkem.

  Nad lidskou omezeností a slaboduchostí, která se tu opět, jako bohužel již tolikrát, prezentuje - tentokrát potřebou přizdobit zábradlí rozhledny láhví od piva (a podlahu cigaretovými nedopalky), lze  snad jedině zásluhou netradiční a ve zdejších krajích nezvyklé pivní etikety výjimečně na vteřinu mírně přimhouřit oko ... nicméně je současně jasné, že Boubín a šumavská (jakož i veškerá) příroda se bez jakýchkoli amerických aparátů dokonale obejde. 

   

  10.ledna:

  Včerejší úleva od mlhy se ukazuje být jen symbolickou, ... 

  ... avšak i zítřek může přinést svá překvapení. 

   

  9.ledna:

  Nic netrvá věčně, tedy ani inverzní sevření. První letošní sice zatím nepatřilo k extrémně dlouhým - trvalo pouze od uplynulé neděle, ale mnozí obyvatelé Vimperka si i tak jistě s úlevou oddechli, když dnešní noci konečně povolilo a jeho trhlinami k nám zase dosáhlo hvězdné nebe. Jak se vzápětí následně ukázalo, volného nadechnutí se opět dočkal i Boubín, plný dokonale čitelných stop nedávného spolupůsobení vleklé mlhy a mrazíku.

  Rozhlednou chvílemi otřásal silný východní vítr, jemuž dle všeho náležela hlavní zásluha o vyčištění boubínského okolí, ale inverze přesto vzbouzela dojem, že jen vyčkává pravého okamžiku, ...

  ... kdy se bude moci v plné síle zase navrátit. 

  Tím pádem bylo zajímavé průběžně sledovat, co asi potká Vimperk, k němuž se už opět od severu natahovala stará známá mlžná chapadla.

  Nad Bobíkem se zatím marně pokoušelo prosadit vynuceně ukryté sluníčko, takže celková barevnost krajiny těžko snesla jiný přívlastek nežli nevýrazná, ba kalná. 

  Teplota okopírovala tříkrálovou, což, jak se ukázalo, postačovalo nejen k bohatému opadávání zbytků námraz z větví místních smrků, ale též přímo k dešti v přízemí rozhledny, kam se obvykle seběhne veškerá voda, co se jí tu za takových okolností najde. Poslední úsek přístupové cesty sem je nicméně stále nefalšovaným kluzištěm z takřka čistého ledu, který rozhodně hned tak nepovolí. 

  Pozornost však stále přitahoval především Vimperk, ... 

  ... s několikerým letmým odhlédnutím k Libínu, jehož rozhledna v tom čase své případné návštěvníky patrně příliš nepotěšila. 

  Situace sice hrozí opětovným uzavřením vimperské oblohy, ... 

  ... ba nad většinou města už k němu právě došlo, ale konečné vítězství by přece jen během dne mělo náležet sluníčku. 

  Svaté Maří zatím zřejmě postačuje padesátimetrový výškový náskok oproti Vimperku k úspěšnému odolávání, a to tím spíš, že z hlediska směru proudění je chráněna Mařským vrchem. 

  Těžko však jednoznačně odhadovat další vývoj celkové situace, ... 

  ... stejně jako očekávat, že v nejbližších minutách do odchodu z věže se zásadně změní celková barevná nálada po celém obzoru. 

  A tak je lépe obrátit pozornost k mizejícím námrazám, ... 

  ... resp. pozoruhodným fantastickým útvarům, které tu, obdařeny jepičím životem, vznikají. 

  Zpáteční cestu několikrát lehce zahalil závoj z prolétajících cárů jemného oparu, ...  

  ... nakonec však převládly sytější barevné tóny. 

  Životnost vší této křehké krásy se co nevidět začne odpočítávat vteřinou, v níž sluníčko zdolá poslední clonící mrak.

    

  8.ledna:

  Nebýt aspoň ojedinělých symbolických náznaků zimy, ... 

  ... nikdo by ji v okolí našeho města (o něm samotném nemluvě) netipoval. 

   

  7.ledna:

  Když se Vimperk probudí do husté mlhy a nic nenasvědčuje tomu, že by se jí chtělo vbrzku vyklidit pozice, bývá jednou z našich možných variant únik někam vzhůru, kde ji můžeme za vytouženého slunečního svitu zanechat pod sebou. 

  Není však od věci počítat i s tím, že ani takové řešení nemusí vždy přinést očekávaný výsledek - např. Boubín si dnes mohl s Vimperkem podat ruku. 

  Mokrá hustá mlha se sem tentokrát valila od severovýchodu, tedy též proti zapadajícímu sluníčku, jež se dokázalo na několik vteřin prozradit jen prakticky už nečekaným lehkým zrůžověním té jinak bělošedé neprůhledné masy.  

  Teplota se tu sice opět nastěhovala nepatrně pod nulu, ale to vše až poté, co stihla za poslední dny i noci velmi destruktivně zapracovat na zdejší sněhové pokrývce. Ta momentálně vykazuje průměrnou hloubku 35 cm, zaviněnou především vydatným slehnutím a částečně i odtáním předchozích nemalých zásob. Přístupová cesta je tak aktuálně kombinací nebezpečné ledovky, rozbředlého sněhu a zcela holých úseků, známé závěje pak opět hrozí zákeřným hlubokým probořením i tam, kde ještě před týdnem mrazík zaručoval bezpečnou schůdnost. Bude tím pádem velmi zajímavé, kterým směrem zamíří příští vývoj počasí.

   

  6.ledna:

  Na tuto typickou zimní zábavu si zatím ve Vimperku - obzvláště po výrazně deštivé noci, jež potvrdila včerejší ranní obavu - musíme stále nechat zajít chuť, nebo se za ní vypravit přinejmenším na Basumské louky nad Kubovkou. 

  Odtud je to pak už jen kousek cesty na Boubín, dnes konkrétně tříkrálový ... 

  ... a skutečně náležitě sváteční. I nastupující mlha ... 

  ... se tentokrát namísto běžně častějšího soupeření ... 

  ... spojila se sluníčkem ... 

  ... k úchvatné spolupráci. 

  Slavnostní atmosféra, jež z toho v boubínských lesích povstala, ... 

  ... má jistě i bez dalších slov ... 

  ... dostačující vypovídací schopnost o všem, ... 

  ... co dále následovalo k vidění z rozhledny. Sluneční glorioly, koróny ... 

  ... a stejně tak inverzní výjevy jistě nejsou věrným čtenářům této fotokroniky, ... 

  ... která letos vstoupila do osmého roku svého trvání, ... 

  ... ničím neznámým. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Teplotní houpačka zatím stále dokonale funguje (vimperský výkyv představoval kolem poledne dokonce +13°C) ... 

  ... a veškeré dění momentálního charakteru je, jak nám mnohé společně zde v minulých letech představené zkušenosti napovídají, ... 

  ... předzvěstí celé příští etapy dalších nádherných úkazů. Této lákavé vyhlídce spolu s přáním dobrého večera tříkrálového jistě zpod své orografické čepice souhlasně přikyvuje i dnes neviditelný Bobík.  

   

  5.ledna:

  První letošní páteční jitro se sice oproti předchozím dnům tváří přívětivě, ale nedává záruku, že tato nálada vydrží do večera, resp. víkendu. 

   

  4.ledna:

  Zatímco ve Vimperku panovalo, jak již bylo konstatováno včera, aprílové počasí, v jehož rámci se i v noci střídal déšť s občasným mokrým sněžením či ledovými krupkami - to vše za sice kolísající teploty, každopádně však stále nad nulou, západ Evropy trápila bouře Carmen s ničivou vichřicí. O následcích tohoto řádění živlů  - zejména ve Francii - jsme se mohli dočítat katastrofické zvěsti a být jen rádi, že silný vítr, který jejich vlivem dorazil i k nám, neměl tutéž intenzitu. Ráno se pak ukázalo, že na Boubíně byly veškeré přeháňky tradičně jen sněhové, ... 

  ... a vítr tak měl bohatě čím přiživovat stávající hluboké závěje, ba i z čeho modelovat čerstvé, jimiž dokonale změnil silvestrovský i novoroční stav. Třebaže ještě pohledem od Korkusovky vypadala situace kolem boubínského vrcholu velmi nadějně - tedy prakticky bezoblačně, v krátkém čase se zhoršila do podoby obvyklé čepice. Tu sice chvílemi dokázalo takto slibně probarvit sluníčko, ...

  ... ale mlha opět jako v posledních dnech projevila nemalou houževnatost. Stále silný vítr byl ke všemu tentokrát jejím zjevným spojencem a svým vytrvalým působením navíc sváděl k otázce, ... 

  ...  zda budou tyto do zdejšího sněhu dnes první a zatím jediné otištěné stopy stále stejně čitelné i během zpáteční cesty z rozhledny.

  A zbývalo jich tu prošlápnout ještě bohatě dost. Současně s tím prováděná měření pak prozradila, že bělostná pokrývka si oproti novoročním hodnotám polepšila v průměru o 15 cm, čímž povýšila dosavadní celkový stav na 55 cm.

  Věž neměla šanci překvapit větší dohledností, než jakou nabídla, ... 

  ... a tak bylo jistě užitečnějším věnovat se detailnějšímu studiu čerstvých námraz na její konstrukci. 

  Ani nadcházející jedenáctá hodina se zjevně nechystala využít svého lidovým tradováním jí přisouzeného rozhodovacího práva ve prospěch zlepšení počasí, ...

  ... pročež posledním úkonem na rozloučenou bylo již jen zdokumentování aktuálního dnešního podílu na celkové teplotní houpačce. I tentokrát lze konstatovat naprostou souměrnost s vimperskou teplotou, která při odjezdu činila +3,2°C .

   

  3.ledna:

  Vimperk lednový? Leda snad podle kalendáře, ve skutečnosti však se vším všudy aprílový.

  Volyňka se během této zimy, k níž ovšem musíme přičíst valnou měrou i loňský podzim, již třikrát zbavila ledového zakletí ... kdy se dočká čtvrtého? 

   

  2.ledna:

   

  Ač měl dle předpovědí druhý lednový den propršet, ba místy prosněžit, po celé dopoledne nám zachovalo svou přízeň sluníčko spolu se sedmi až osmistupňovou - tedy dokonale nelednovou - teplotou. Jen Boubín se stále nemůže zbavit oblačných čepic.

   

  1.ledna:

  Již tradičními, ponejprv amatérskými ohňostroji se Vimperk prozářil a prorámusil do druhého osmičkového roku jednadvacátého století, v němž nás mimo jiné očekává řada výročí, některých pozitivně, jiných pro změnu negativně spojených s historií naší země.     

  Jedinou výjimkou mezi všemi jinak "kulatými" jsou právě dnešní pětadvacáté narozeniny samostatné České republiky. Její historicky první předchůdkyně - Československá republika - však v říjnu oslaví přímo jubileum z nejvýznamnějších, neboť od jejího založení uplyne rovných sto let (totéž číslo pak přnáleží oslavě konce I. světové války). Opomenout bychom pak jistě neměli ani šestisté sedmdesáté výročí založení Karlovy univerzity. Tolik k prvně jmenovaným, zatímco druhou skupinu reprezentují nechvalně proslulá výročí, vážící se k letům 1938, 1948 a 1968. Lze se ale též navrátit o rovných sedm set čtyřicet let nazpět a smutně zavzpomínat na bitvu na Moravském poli, v níž roku 1278 padl český král "železný a zlatý", Přemysl Otakar II.

  Potud promlouvají všeobecně známé (tedy aspoň doufejme) národní dějiny, ... 

  ... přičemž ty soudobé každým dnem vytváříme sami ...

  ... a připisujeme k nim - třeba zrovna i vzpomenutými ohňostroji, ...   

  ... jimiž je vítán příchod nového roku, ... 

  ... stále nové kapitoly. 

  Nade vším lidským hemžením a snažením je tu však především nadčasový řád přírody, jemuž člověk pohříchu tak často není ochoten ve vlastním zájmu pozorně naslouchat.

  A přitom bohatě postačí vyběhnout k tomu někam pryč od rušivé civilizace - možností lze najít (jistě nejen u nás na Šumavě) dostatek, nejednou schází jen potřebná vůle hledat je. 

  Podívejme se teď, za jakého počasí vstoupil do nového roku Boubín.

  Prvopočáteční ranní zážitky sváděly k domněnce, že tu bude mnoho společného se včerejším, tedy již loňským stavem věci. Nakonec ale přece jen převážily změny, ... 

  ... z nichž hned první se týkala teploty. Ta se opět přestěhovala do červené stupnice, a to dokonce v zrcadlovém provedení vůči silvestrovskému (http://vimperk.eu/index.php/vimperk/13252). Ruku v ruce s ní šla další změna, spočívající v drobném sněžení, ...

  ... ovšem o nejpodstatnější ze všech se postaral silný vítr, jehož zásluhou už se žádný pokus o další orogafickou čepici nesetkal s úspěchem. 

  Svižně od západu putující oblačnost plnila oblohu úchvatnými výjevy, ...  

  ... směřujícími, ač by se tak chvílemi nezdálo, k finálnímu uvítání novoročního sluníčka, ... 

  ... zatím ovšem stále ukrytého. 

  Z veškerého toho dění ... 

  ... vyplýval zcela jasný závěr: dnešní návštěva Boubína, zrealizovaná nejlépe po poledni, ...  

  ... jednoznačně připraví každému zcela jiné zážitky, než jaké tu čekaly na včerejší cestovatele silvestrovskými vlaky. 

  Nu a změně se zákonitě nevyhnula ani sněhová pokrývka, jejíž pohyby jsou ideálně pozorovatelné na takovýchto a podobných místech. Slehnutí vlivem předchozích vysokých teplot aktuálně vyznívá do průměrné hodnoty 40 cm, což není zrovna malý pokles.

  S večerem nadchází čas k poslednímu obvyklému porovnání, ...

  ... a sice výše zdokumentovaných amatérských ohňostrojů s profesionální prací. 

  Zde už jsou krom konstatování, že se jedná o tradiční městský ohňostroj, jemuž je již pošesté v řadě vyhrazena novoroční osmnáctá hodina, další komentáře zajisté zbytečné. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Co jiného si tu, milí čtenáři, závěrem popřát, než abychom třístého pětašedesátého dne mohli rok, na jehož prahu právě stojíme, zhodnotit jako celkově nanejvýš vydařený :-) . 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #39 Vladislav 2017-10-02 23:59
  Byli jsme tam v roce 1985, fantasie.
  Zoubci od Břeclavi
  Citovat
   
   
  #38 Cumbuch Mañana 2017-04-01 19:02
  Honzo jsi neúnavný ďábel, zase jsem koukal na tvůj březen, je to zas úžas co dokážeš navštívit, vidět, nafotit a zpracovat, zkrátka vybrat a udělat z toho tu nádheru. To by měla každý měsíc vycházet od tebe obrazová kniha. Další energii do tvého neúnavného těla a dobré světlo ti přeje
  Cumbuch Mañana.
  Citovat
   
   
  #37 Cumbuch Mañana 2017-02-19 18:15
  Honzo, tak jsem koukal na tvůj leden a zase jsem koukal. Jsi vytrvalý kouzelník, je to úžasné, zeména ty proměny Alp. Dobré světlo a Utz a wach. Cumbuch
  Citovat
   
   
  #36 jiří sedlecký 2017-01-04 19:51
  Dobrý den. Vážený pane Tláskale. Pořizujete krásné fotografie Šumavy, Alp
  a celé oblasti v dohlednosti z Boubína.
  Vaše fotografie jsou nádherné. Ukazují
  jak krásu krajiny tak i jedinečnost fotografování. Zachycení okamžiku místa
  fotoaparátem je neopakovatelné. Přeji v novém roce štěstí, zdraví a spoustu krásných fotografií, které potěší oči i
  duši magickým obrazem :lol: . S úctou Jiří Sedlecký
  Citovat
   
   
  #35 Cumbuch Mañana 2016-12-12 17:15
  Honzo, prošel jsem si zas ty tvoje krásné obrázky a pokochal se místy, kam se po té mé mrtvici už nepodívám. Je to neskutečná nádhera právě tak jako tvoje úsilí a výdrž, díky kterým se my ostatní můžeme tou nádherou kochat. Doufám, že se výstava ve Vimperku podařila a omlouvám se, že jsem se nemohl zúčastnit. Hodně sil a dobré světlo. Utz a wach, Cumbuch.
  Citovat
   
   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou, která za těchto situací zpravidla v prvé řadě prověřuje, zda vůbec byla bouřka, resp. zda zasáhla předmětnou lokalitu :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat
   
   
  #30 Červený Petr 2016-01-26 11:58
  Dobrý den pane Tláskale, v sobotu 23. 1. jsem za nevlídného počasí vyrazil na Boubín a i když počasí bylo pro pozorování zcela nevhodné, tak jsem si cestu zimní a nedotčenou krajinou vychutnal. Při té příležitosti jsem si dal brigádu a vyčistil jsem, především pro vás schody, aby jste se při dalším fotografování nezranil a mohl nám i nadále nabízet úžasné fotografie. Bral jsem to jako malou protislužbu toho, co vy nám svými fotografiemi a komentářem sdělujete a nabízíte po celý rok. Děkuji za snímky a přeji i nadále spoustu energie, vůle a chuti pořizovat další nádherné fotografie.
  Citovat