Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017


   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal   

   

   

  14.listopadu:

  Konečně trochu přituhlo i v nížinách ... jestliže vimperský teploměr zrána ukázal -2,2°C, ... 

  ... lze na základě letitých zkušeností předpokládat, že v zakázané zóně mohla teplota poklesnout klidně i na dvojnásobek, ...  

  ... ne-li hlouběji - velmi pravděpodobným se např. může jevit rozmezí -6°C až -8°C. Ale to nám momentálně osamělá rozhledna takhle na dálku přesně neprozradí. Sama však včetně okolních lesů podává svým aktuálním vzhledem i tak dosti výmluvnou vizuální informaci.  

  K tomu se pak rovněž aspoň opticky zdá, že na Bobíku (o nižším Solovci nemluvě) by mohlo být o něco tepleji.   

   

  13.listopadu:

  Vimperské střechy i okolní louky vydávají svědectví o tom, že v noci skutečně podle předpokladu došlo i na špetku sněhu.

  A protože se nám na rozdíl od včerejška za poledne ukázalo i "zakázané ovoce", můžeme konstatovat, že v jeho případě skutečně lze přinejmenším na vrcholu hovořit o bílém kabátě. 

   

  12.listopadu:

  Nebýt hlášeny blížící se sněhové přeháňky, jimž také nasvědčuje vývoj na obloze, namísto slabounce viditelného boubínského úbočí by tomuto záběru dominovala celá majestátní hora, nade vší pochybnost již z valné většiny v bílém kabátě. 

  V naší nadmořské výšce, navíc za pětistupňové teploty, se však nelze ubránit domněnce, že dojde-li i tady na sníh, stane se tak nejdříve v noci, která by teprve mohla přinést patřičné potřebné ochlazení. Zatím spíš počítejme s vydatným deštěm. 

   

  11.listopadu:

  Tak nám ............ zabili Ferdinanda, chtělo by se dodat spolu s paní Müllerovou z Haškova nesmrtelného Švejka - a bylo by to věru lepší nežli správná varianta, která zní .......... ZAVŘELI BOUBÍN ! A to již od včerejška na celý čtvrtrok. Necháme-li však opadnout první zákonité emoce, je nutno uznat, že tento krok Lesů ČR má své opodstatnění. Připomeňme si ještě třemi snímky z předevčírka, tedy dne, v němž momentální boubínský adrenalin nebyl bohatší o vidinu až stotisícové pokuty za porušení zákazu vstupu, aktuální situaci v tamních lesích, postupně zde ostatně dokumentovanou krom 9. též 5. listopadu, jakož i 30. a 29. října ( http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12986 ). Jelikož se ani jediný záběr neopakuje, ale zároveň není daným počtem snímků pochopitelně zdaleka postižen plný zdejší rozsah následků vichřice, je zřejmé, že jejich odstranění si vyžádá nemalý čas. 

  Současně je nutno uvědomit si, že krom spousty viditelných potenciálních smrtelných pastí v podobě možnosti dodatečného pádu nalomených, shora o sousední koruny leckdy jen lehce opřených stromů (lidově řečených "věšáků"), tu hrozí ještě větší zákeřné nebezpečí vlivem velmi pravděpodobné příští těžké námrazy, jež může zcela nepředvídatelně poslat k zemi momentálně stojící stromy, které mohou být vichřicí uvnitř narušené, ač budí dojem zcela zdravých, ba zatím dokonce odolávají větru. I v případě, že by člověk takovou hrozbu stihl odhalit, postačí třeba jen neprošlápnutá čerstvá sněhová vrstva k dokonalému ztížení, ba znemožnění nutného útěku z nebezpečného místa. Prožitek nesporného kouzla, o němž tu byla řeč předevčírem, tak rázem může vyústit v objetí smrti ... Člověku se mimoděk vybaví stará pověst z dob třicetileté války, za níž prý svou zručností vyhlášení šumavští dřevorubci podřezali kdesi celý les tak mistrně, že stromy zůstaly stát na svých pařezech a staly se smrtonosnou pastí projíždějícímu oddílu švédských vojáků, kteří pod nimi našli svůj hromadný hrob.

  Ale každopádně máme svatého Martina a lze předpokládat, že na Boubíně aspoň symbolicky splnil, co je od něho tradičně očekáváno. Nemůžeme-li si to letos ověřit naživo, zavzpomínejme, jak vydatně se činil loňského roku, a to už od Kubovky - http://vimperk.eu/index.php/vimperk/11267 . 

   

  10.listopadu:

  Celodenní zatažená obloha se v podvečer konečně protrhla - snad jako příslib aspoň částečně slunečného zítřka, pro nějž ale meteorologové nemají vysloveně příznivé prognózy. 

   

  9.listopadu:

  Milovníkům výstupů na Boubín je možno podat příznivou zprávu: oficiální cesta z Kubovky přes Basumské louky je opět plně schůdná, vývraty a polomy jsou odklizeny.  

  V samotných lesích je však i nadále nutno dbát stále téže vysoké opatrnosti, o níž už tu byla řeč v říjnu, ... 

  ... neboť sem ještě motorové pily nedorazily. A je to vlastně dobře, ...  

  ... protože vše, co už je tu druhý týden od vichřice k vidění, ...

  ... má své nezaměnitelné kouzlo, momentálně navíc umocněné vleklou mlhou spolu s další vlnou čerstvého sněhu. 

  A tak nás cesta zdejšími lesy vlastně krom jiného též vrací nazpět do historie, jež pamatuje nejednu podobnou, ba i horší živelní událost.   

  Člověk by se snad ani nepodivil, kdyby náhle zpoza kteréhokoli stojícího či ležícího stromu vystoupil některý z Klostermannových hrdinů ... nejpříhodnějším zdrojem by tu byl bezpochyb román V ráji šumavském.  

  Dalo se čekat, že rozhledna dnes nesplní svou prvotní úlohu, ... 

  ... ale to konečně pranic nevadilo - i námrazy, letos tu v daném rozsahu zachycené poprvé, představovaly poutavou podívanou.

  K tomu všemu pak za mírného mrazíku o hodnotě -1°C nadešla příležitost postavit sněhuláka č.2, tentokrát bez obav, že bude sražen větrem, i většího. Uvidíme, jak dlouhý život mu následující dny popřejí. 

   

  8.listopadu:

  S velkým povděkem a uspokojením je nutno konstatovat, že po kritickém začátku, v jehož rámci se škola v parku celé léto nacházela zpola pod lešením, aniž na ní byla nezodpovědnou, nešťastně zvolenou firmou vykonána jakákoli další objednaná práce, můžeme zásluhou jiné, tentokrát poctivé firmy ještě před začátkem zimy obdivně pohlížet na nový "kabát", jaký si historická budova už dávno zasloužila. 

  Zmíněné uspokojení pak zajisté sdílejí i obě její sochy, ... 

  ... jimž se dostalo potřebného restaurátorského ošetření, kterým sice pozbyly své původní stoleté patiny, zato však získaly vzhled svých pravzorů z dob rozkvětu starověkého Řecka či Říma. 

   

  7.listopadu:

  Teprve teď lze vimperskou atmosféru nazvat pravou dušičkovou ... 

   

  6.listopadu:

  Šumavský vřes je známý nezmar - pět dní před svatým Martinem září sytými barvami, jako by se těšil na okamžiky, kdy se od jeho drobných kvítků dokonale odrazí předpokládaná bělostná nadílka. 

   

  5.listopadu:

  Včera v 6:22 dovršený úplněk už zase pozvolna ubývá - to však zatím prozradí jedině fotografie. Pouhé oko tak jemnou změnu, viditelnou v pravé spodní čtvrtině, ještě na noční obloze neregistruje, stále vnímá plnohodnotný kotouč. Zásluhou jasné měsíční záře ale naopak pozná, že ani po týdnu od ničivé vichřice, která zatarasila prakticky všechny obvyklé cesty na Boubín, nedostaly motorové pily pokyn k jejich zprovoznění. Přivstat si o hodinku dříve tedy rozhodně nebylo v zájmu zastižení východu sluníčka od věci.

  Na rozhledně sice poměrně výrazně fouká, leč teplota se drží na příjemných sedmi stupních nad nulou - po říjnovém prvním sněhu nebylo už cestou vzhůru ani památky. Hned je také vidět, že po celém obzoru jsou uchystány oblačné překážky, jejichž vinou patrně nebude možno sluníčko uvítat od samého počátku v plné kráse. Na druhé straně nicméně potěšily slabé obrysy Alp.  

  Pohled do vnitrozemí prozrazuje v uctivé vzdálenosti se držící inverzi, vysílající svůj předvoj až k Mařskému vrchu. 

  Těžko v této chvíli odhadnout, jestli zapadající úplněk, jehož nepatrná deformace, pakliže se na ni cíleně zaměříme, nám za denního světla už neuniká, stihne zahlédnout sluneční pozdrav. Za chvilku totiž sestoupí za připravenou oblačnou hradbu.  

  Nu, alpská panoramata dnes výraznější nebudou, ale samozřejmě není všem dnům konec. 

  Důležitější je, že ten dnešní se rozhodně vydaří, ... 

  ... protože až na vzpomenutý pás nad obzorem a občasná volně plující oblaka je nebeská klenba jinak vesměs blankytně čistá. 

  Sluníčko se skutečně samo o sobě poměrně dlouho neobjevovalo, ale jeho antikrepuskulární paprsky jsou na západní straně dobře čitelné. 

  Také větrem čechraná vnitrozemská inverzní hladina už nezapře vzrůstající sluneční působení ... 

  ... a celá krajina náhle přebírá charakteristický zlatavý nádech. Je čas k zpáteční cestě lesy, jež by se chtělo nazvat zmrzačenými. 

  Ale takový pohled je jen zákonitým výplodem lidských emocí - příroda dozajista vše, co tu je a dále bude k vidění, ... 

  ... vnímá jako celkem normální vývoj, ...    

  ... v němž má vše - včetně člověkem cítěných katastrof - svůj smysl ... 

  ... a nic vlastně definitivně nezaniká. 

  Naopak je nanejvýš úsměvné, kterak si tu "pán tvorstva" oranžovou barvou označil stromy, o jejichž příštím osudu rozhodl ... a vzápětí dostal lekci, KDO je tu skutečným pánem ... :-) !

   

  4.listopadu:

  Jako by chtěl vzdát poctu vycházejícímu sluníčku, ...

  ... tak se jeví kouzla nočního mrazíku na oknech. 

   

  3.listopadu:

  Odbila čtvrtá odpolední a sluníčko, které už se rozloučilo s většinou vimperských střech, zanechává ještě svůj poslední dnešní pozdrav na zdejších stopách dávné historie. 

  A právě v těch okamžicích je činí nejkrásnějšími ... 

  ... a současně nejsdělnějšími pro naši fantazii, v níž mohou znovu ožívat ozvěnami všeho, co pamatují. 

   

  2.listopadu:

  Pouhé dva dny od dušičkové noci zbývají do fáze úplňku ... 

   

  1.listopadu:

  I na počátku předposledního měsíce roku 2017 se vimperská teplota drží nad nulou, kdežto boubínská zatím stále umožňuje naší hoře zachovat si svou první letošní sněhovou pokrývku. Popsanému stavu pak v obou lokalitách samozřejmě odpovídá i charakter případných aktuálních přeháněk. Počasí by se každopádně v příštích dnech mělo posouvat do příznivějších rovin, ...

  ... čemuž se zdá nasvědčovat i večerní nálada nad zámkem. Zítřek by tím pádem nemusel nutně být v tomto ohledu přísně dušičkovým. 

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #39 Vladislav 2017-10-02 23:59
  Byli jsme tam v roce 1985, fantasie.
  Zoubci od Břeclavi
  Citovat
   
   
  #38 Cumbuch Mañana 2017-04-01 19:02
  Honzo jsi neúnavný ďábel, zase jsem koukal na tvůj březen, je to zas úžas co dokážeš navštívit, vidět, nafotit a zpracovat, zkrátka vybrat a udělat z toho tu nádheru. To by měla každý měsíc vycházet od tebe obrazová kniha. Další energii do tvého neúnavného těla a dobré světlo ti přeje
  Cumbuch Mañana.
  Citovat
   
   
  #37 Cumbuch Mañana 2017-02-19 18:15
  Honzo, tak jsem koukal na tvůj leden a zase jsem koukal. Jsi vytrvalý kouzelník, je to úžasné, zeména ty proměny Alp. Dobré světlo a Utz a wach. Cumbuch
  Citovat
   
   
  #36 jiří sedlecký 2017-01-04 19:51
  Dobrý den. Vážený pane Tláskale. Pořizujete krásné fotografie Šumavy, Alp
  a celé oblasti v dohlednosti z Boubína.
  Vaše fotografie jsou nádherné. Ukazují
  jak krásu krajiny tak i jedinečnost fotografování. Zachycení okamžiku místa
  fotoaparátem je neopakovatelné. Přeji v novém roce štěstí, zdraví a spoustu krásných fotografií, které potěší oči i
  duši magickým obrazem :lol: . S úctou Jiří Sedlecký
  Citovat
   
   
  #35 Cumbuch Mañana 2016-12-12 17:15
  Honzo, prošel jsem si zas ty tvoje krásné obrázky a pokochal se místy, kam se po té mé mrtvici už nepodívám. Je to neskutečná nádhera právě tak jako tvoje úsilí a výdrž, díky kterým se my ostatní můžeme tou nádherou kochat. Doufám, že se výstava ve Vimperku podařila a omlouvám se, že jsem se nemohl zúčastnit. Hodně sil a dobré světlo. Utz a wach, Cumbuch.
  Citovat
   
   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou, která za těchto situací zpravidla v prvé řadě prověřuje, zda vůbec byla bouřka, resp. zda zasáhla předmětnou lokalitu :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat
   
   
  #30 Červený Petr 2016-01-26 11:58
  Dobrý den pane Tláskale, v sobotu 23. 1. jsem za nevlídného počasí vyrazil na Boubín a i když počasí bylo pro pozorování zcela nevhodné, tak jsem si cestu zimní a nedotčenou krajinou vychutnal. Při té příležitosti jsem si dal brigádu a vyčistil jsem, především pro vás schody, aby jste se při dalším fotografování nezranil a mohl nám i nadále nabízet úžasné fotografie. Bral jsem to jako malou protislužbu toho, co vy nám svými fotografiemi a komentářem sdělujete a nabízíte po celý rok. Děkuji za snímky a přeji i nadále spoustu energie, vůle a chuti pořizovat další nádherné fotografie.
  Citovat