Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Poslanci převzali petici za dobrý zákon o NP Šumava


  Členové petičního výboru - profesor Pavel Kindlmann z Karlovy univerzity, herec Petr Vacek a Jaromír Bláha z Hnutí DUHA - ve středu odpoledne předali Petici návštěvníků pramenů Vltavy za dobrý zákon o Národním parku Šumava místopředsedkyni Petičního výboru Poslanecké sněmovny Haně Orgoníkové.

   

  predani petice

   

   

  Petici podpořila řada respektovaných osobností kulturního života - například Jiří Suchý, Věra Čáslavská, Jan Hřebejk, Boris Hybner, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Táňa Fischerová a další. Osobnosti tak daly najevo, že ochrana divočiny - tak jako péče o kulturní dědictví - je znakem vyspělosti národa. Petici podepsalo během dvou prázdninových měsíců 1 587 návštěvníků pramenů Vltavy.

   

   

  Petice žádá poslance a senátory, aby přijali takový zákon o Národním parku Šumava, v němž:

   

   

  - bude hlavním cílem ochrana přírody; ostatní činnosti budou možné jen do míry, jež neohrozí vzácnou přírodu,

   

   

  - bude zachována současná rozloha území ponechaného přírodě, tj. 30 % národního parku, a stanoveno jeho postupné rozšíření alespoň na 50 % do roku 2030 tak, jak určuje současný Plán péče o národní park a jak je to obvyklé v ostatních evropských národních parcích,

   

   

  -  bude omezena další výstavba tak, aby nezničila cennou šumavskou krajinu.


   

  Před několika lety jsme zákonodárcům předali petici se šestnácti tisíci podpisy, ve které lidé z celé republiky požadovali, aby se v nejcennějších částech národního parku nekácelo a dodržovaly se základní principy ochrany přírody. Ministr Chalupa přesto navrhuje zákon, kterým chce vpustit těžaře na pět a půl tisíce hektarů dosud přísně chráněných lesů. Nedělali jsme znovu celonárodní petici, ale předáváme dnes poslancům petici lidí, kteří do národního parku jezdí obdivovat divokou přírodu. Na jednom jediném místě v národním parku daleko od turistických center podpořilo petici za dobrý zákon o Šumavě přes jeden a půl tisíce návštěvníků. Lidí, kteří na vlastní oči viděli jak vykácené holiny a polomy tak i divočinu se suchými smrky a bohatstvím mladých stromků vyrůstajících pod jejich ochranou.

   

   

   

  Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Vladimír Vácha 2012-12-12 19:37
  Nezbývá mi,než souhlasit s hlavními zásadami petice.Ale tak jak je teď moderní musím připojit.Ďábel se skrývá v detailu a sice v tom,jak si kdo tyto zásady vysvětluje.Velm i si vážím všech osobností,které petici podpořily,bojím se však,že mnozí z nich na Šumavě již dlouho nebyli.Já si třeba dobře pamatuji u Pramenů vltavy krásný les a co je tam dnes,po nezasahování proti kůrovci,krásné malé stromky a to,co jsem tam viděl já a mnozí další tam možná bude za dalších 60 let.Škoda.Mrzí mě,že se takto angažují lidé,kteří jezdí na Šumavu na víkend,nebo maximálně na dovolenou jako na něco,co je in.
  Citovat