Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Už je to tady


  NÁZOR VÁCLAVA MATĚJKY: Tak je to definitivní. Demokracie, tak jak jí praktikují poslanci v Praze, dorazila i k nám na Šumavu. Bylo to asi jen otázkou času, než se tak stane. Nestalo se tomu však náhle včera, plíživě se nám tento „pražský" styl ukazoval už od posledních komunálních voleb, ale v pondělí najisto v zastupitelstvu skončila doba kimirsenovských hlasování a započala nová doba zastupitlestva. Doba opoziční. Co to vlastně v praxi pro občana města znamená?

   


  1)Návrhy v zastupitelstvu se nebudou řešit věcně. Bude se bazírovat na slovíčkách, chybkách apod. Diskuze a hlasování bude vždy takové, aby se občanovi ukázalo, jak se zastupitelé nekompromisně bijou za své voliče.

   

  2)Zastupitelé už nebudou říkat, co si myslí, ale budou říkat to, co by se mělo říkat, aby volič viděl a slyšel, jak se zastupitelé nekompromisně bijou za své voliče.

   

  3)Zastupitelé si budou dávat obrovský pozor na to co, kdy, kde a jak říkají, protože když se odchýlí od své ideologie, „druhá" strana jim hned jinak ukáže, že se tito zastupitelé nekompromisně nebijou za své voliče.

   

  Je nutné respektovat výsledek voleb a přání občana. To je jistě pravda, ale občan si jistě nepřál osobní animozity, osočování, vyvracení nejrůznějších tvrzení o tom či o onom. Občana nezajímá, zda Pavel řekl tohle a Bohumil toto. Občana zajímá jasné, konkrétní, věcné a včasné řešení problému, a ne osobní nevraživost zastupitelů.

   

  „Dvořákovci" (není teď moc jasné, za jaký klub vlastně kopou a zda vůbec všichni za stejný, více se prý dozvíme ve koncem týdne) vznezli na posledním zastupitelstvu přání mít své zástupce v dozorčích radách ve všech městských oraganizacích. Proč ne. „Petráškovci" (s tím klubovým trikem je to podobné, minimálně u starosty, který je dle volebního lístku do krajského zatupitelstva členem strany STAN, a nikoliv VPM) byli evidentně zaskočení novým opozičním stylem, ale jistě si ho rychle osvojí. V závěru zastupitelstva starosta „chlapsky" vznezl argumenty proti Dvořákovu osobnímu osočení z minulého zastupitelstva. Co na tom, že zastupitel Dvořák už nebyl přítomen. Je to do audiozáznamu a tam si to lze dohledat. Kdo, kdy a co říkal.

   

  Jěstě nám tedy do výčtu pražského stylu politiky chybí nějké to trestní stíhání našeho zastupitele a můžeme říct, že jsme světoví. Pardon. Pražští.

   

  Zastupitelé se alespoň shodli, že nový městský kalendář na rok 2013 je moc povedený. To je asi pravda, ale není to málo na čem se dokážou shodnout? Uvidíme.

   

   

  Václav MATĚJKA, Vimperk

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Martin Malý 2012-11-22 08:24
  http://archiv.vimperk.eu/vimpersko/5478-bbc-vimperk-mesto-v-komatu.html

  Kolaps města je vizitkou několika faktorů.
  1. podnikatelského prostředí
  2. politické místní reprezentace
  3 nejhorší možné variantě - spojení obou.

  1. Podnikatelská sféra je podhoubím, posouvajícím město vsříc lepším zítřkům. Podnikatelé se můžou snažit sebevíc, když se ale vedení města rozhodne a umožní postavit supermarkety u autobusového náměstí a přímo pod sídlištěm, jako se stalo, je to vražda místních podnikatelů umocněná na druhou.
  Ve městě je též malá skupinečka podnikatelů, které jde město na ruku ve všem a jedná v naprosté shodě s nimi. To by nebylo na škodu, kdyby nejednali tak moc chamtivě ve svůj prospěch. Turistům totiž nenabízejí nic navíc, ale jen potlačují svou místní konkurecnci. Názorný příklad fungování města vedoucí ve finále k "vimperku v kolapsu" Poplatky z kulturních akcí - vstupenek. Pokud akci pořádá město či ve shodě s městem, neplítí se nic, žádný poplatek. Pokud pořádáte sami např. v radnici nenáviděné Cihelně, platíte 5% ze všeho. Kdo někdy podnikal ví, že rabat tedy zisk se v současné ekonomické krizi pohybuje od 5-10%. Pokud se dá tedy 5% - je to podnikastelsky likvidační a akce se neudělá. Radnicí milovaná Hvězda má na všem spolupracující razítko MĚKS s tudíž je poplatku osvobozená. Hvězda má velikost sálu asi 4krát menší než Cihlena. "Město" tedy cíleně a vědomě brání rozvoji města podporou aktivit pro město nevýhodných. Moderně se tomu říka klientelismus, pokud by z toho zúčastněné osoby něco měly, tak korupce.
  2. politická elita
  Politici nekonají a nekonali pro město. Primárně se hašteří mezi sebou, handrkují, urážejí, pomlouvají, nesnášejí. Mají přitom jednat pro Vimperk.
  Příklad : Když se vjede do Vimperka, Pasovská má být REKLAMNÍ POUTAČ, má být vstupní branou do města lákající. Ať "město" koná. Je placeno z našich daní. Ať vymýšlejí nápady, ať se snaží. Už dvacet let Pasovská odpuzuje. Dali by si politici před svůj vchod kopici hnoje, jako poutač lákající ke vstupu?

  Pozitivum nakonec.
  Příklad, že to i ve Vimperku jde, je Rohde Schwarz. Příklad skvělé firmy, která by si takovéto fungování nedovolila ani z procenta. Okolí firmy je napulírované, vysekané, hned je vidět, že jste na pozemku firmy Rohde Schwarz. Že jste na pozemku firmy, která funguje, která je tu pro lidi. Fasáda, čistota, štábní pořádek...jde to!
  Citovat
   
   
  #1 Ondřej Málek 2012-11-21 21:49
  Odkázal bych na nedávno zveřejněný článek na těchto stránkách o návštěvě novinářů z BBC ve Vimperku po 20 letech. Když to shrnu, napsali o našem městečku, že se zde zastavil čas. Krásná vizitka pro všechny, co se podíleli a podílejí na chodu města za onu dobu. :sigh:
  Citovat