Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Jak se vede, vimperští obchodníci?


  NÁZOR JITKY BOŠKOVÉ: Tak jak? Jak se vede, obchodníci ve Vimperku? Žádná sláva? Málo kšeftů? Bídné výdělky?

   

   

  Říkám si, jak je to možné? Jak je možné, že se kšefty málo hýbou, když se stále ještě ve Vimperku najdou obchodníci, kteří své zákazníky spíše odhánějí, než-li jim nadbíhají a lákají je do svých obchodů nenásilnou úslužností, ochotou a úsměvy. Jak je možné, že zákazníci nespěchají do obchodů? Je jistě mnoho důvodů, ale jeden by bylo možné eliminovat téměř stoprocentně.

   

  Že netušíte, o čem je řeč?
  Tak slyšte...

   

  Úterý, 23.10.2012, krátce po poledni.
  Jdu a s blahosklonným úsměvem si za výlohou obchodu oděvů prohlížím pěknou vestičku a říkám si, že by možná stálo za to si právě tenhle kousek vyzkoušet a snad i koupit. Opravdu pěkná věcička. Vkusná a lahodící mému oku i vkusu. Vejdu do obchodu, pozdravím, mířím k pultíku a pravím: „Chtěla bych támhletu pěknou vestičku, co ji máte ve výloze!" a ukazuji směrem, kde je vystaven oděvní kousek, který mi prostě a jednoduše padnul do oka. Nic nedbám na to, že mě měl varovat už jen ten první pohled paní obsluhující a stále doufám, že se alespoň usměje a projeví alespoň kapku zájmu vydělat nějakou tu korunu českou. Nicméně, její pohled znuděně kopíruje ten můj až do výlohy, pak se vrátí ke mně a paní skoro výsměšně ucedí: „ A na koho to chcete?" To už se divím odměřenému a uchu zákazníka nijak příjemnému tónu a podle toho asi také vypadám, ale přesto neztrácím naději. Věřím, že snad, proboha, budu nakonec úspěšná. S opatrným náznakem úsměvu říkám: „No,... na mě", a zapanáčkuji s roztaženýma rukama, aby si paní alespoň pohledem ověřila, že dámská velikost č. 40 až 42 není z oblasti sci fi a je celkem běžnou konfekční velikostí žen v Česku. A co následovalo? Sprcha v podobě opravdu vážně a téměř urážlivě znějících slov: „Na Vás? Tak to byste si musela sešít dvě! Jinak to nevidím...!" Chyběla už jen ta pověstná jedovatá slina! V takové chvíli nevíte, zda spíte či bdíte! Nevíte, zda se máte proti takto nevhodnému výroku naprosto cizího člověka ohradit, zda se máte začervenat nebo raději ihned úprkem opustit obchod.
  Zkazila mi den, paní prodavačka! Zkažený den, vzpomínka na ten hloupý a absolutně nemístný výrok a k tomu ještě absence pěkné vestičky v mém šatníku? To je vražedná kombinace a znamená jen jediné. Totiž, že do tohohle obchůdku už nikdy nevkročím.

   

  Tak, vážení! Když Vám v obchodě po takovémto projevu „kvalifikované" obsluhy spadne brada, jste na nejlepší cestě navštěvovat napříště pouze samoobsluhy. Možná se Vám zachce napříště ve Vimperku neutratit ani korunu a zajet raději někam dál, kde si zákazníka považují a kde mu svou laskavostí, informovaností a dobře prezentovaným přehledem a zájmem o věc nakonec dokáží prodat i to, co vlastně původně vůbec nechtěl.
  Zdaleka nechci, aby tato moje zkušenost vyzněla v neprospěch všech vimperských obchodníků. Vůbec ne! Je to jen ukázka toho, jakým způsobem se lze zdařile zbavit zákazníka.

   

   

  Jitka BOŠKOVÁ, Vimperk

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #6 Kolářová Hana 2012-11-05 11:49
  I já se musím přidat ke komentáři paní Bernardové. Vždy se ke mě chovali slušně a mile - a to taky nejsem žádný hubeňour. Prostě někdy i velmi taktním způsobem musí prodejce zákazníkovi říci, že oblečení na jeho velikost prostě nemají. A sebe střednější vztahovačná dáma z toho může udělat zbytečně nafouklou bublinu, protože si neumí připustit, že je prostě korpulentní.
  Citovat
   
   
  #5 Jaroslava Bernardová 2012-11-03 15:13
  Tento obchod jsem několikrát navštívila a nikdy jsem se nesetkala s negativní reakcí. Vždy mi bylo vyhověno, paní prodavačka mi s úsměvem poradila a často jsem odcházela spokojená se svým nákupem. A to mám taky velikost 40/42. spíše 42.
  Citovat
   
   
  #4 Marcela Černá 2012-11-03 14:18
  Všem spokojeným i nespokojeným zákazníkům děkujeme.Z podnětných postřehů si vezmeme ponaučení a pokud jsme někomu necitlivým přístupem ublížili, tak se omlouváme.

  Černá
  Citovat
   
   
  #3 Petr Pojsl 2012-10-25 12:03
  Bohužel já jsem měl v této prodejně rovněž nepříjemnou situaci a to když jsem sháněl pro otce nějakou pěknou košili a nechtěl jsem zrovna nějaký zmetek od větnamců. Proto jsem se v této prodejně zeptal, zda mají flanelové košile. Bylo mi odpovězeno, že košile mají ale jsou dovozové a hodně drahé, a ty že by pro mne nebyly, ty které bych chtěl, že neprodávají. Bohužel jsem odcházel s pocitem, že jsem asi nějaký méněcenný, že na mne se hodí pouze nějaký šunajs a to, že jsem chtěl košili jako dárek a byl jsem ochoten zaplatit i vyšší cenu, to nikoho ani nezajímalo a ani se nikdo nesnažil nějaké zboží nabídnout. Takže to byla moje první a určitě i poslední návštěva. Opravdu velká neochota a neúcta k zákazníkovi.
  Citovat
   
   
  #2 zdenek chval 2012-10-25 10:44
  a kdo ten obchod vede komu patří kdo je majitel toho by mělo být v první řadě povinistí se řídit heslem náš zakazník naš pán a pokud tam má zaměstnance který se tvařý jak nahé pozadí v trnitým křový tak v první řadě takýho zaměstnance vihodit když kazí kšeft pro každýho obchodníka ale nejen obchodníka ale i restauratera řemeslníka a podobně by měl být zákazník na prvním místě a to ostatní až na posledním ono důvěra zákazníků se buduje dlouho a těžko stratit spokojenost a důvěru zákazníku je rychlí než ji získat
  Citovat
   
   
  #1 Stanislava Vacíková 2012-10-25 09:36
  Paní Bošková nejste první,která si stěžuje na paní prodavačku.Ono je jich dost,ale vy jste první,která to konečně napsala.
  Citovat