Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Prameny Vltavy - je národní symbol na prodej?


  Prameny Vltavy - je národní symbol na prodej?

   

  Každá obec si připomíná různá výročí. Některá více či méně slavná.

  Obec Kvilda si připomíná jedenácté výročí, kdy se symbol našeho státu, kterým pramen matky českých řek Vltavy bezpochyby je, poprvé změnil na agitační místo Hnutí Duha a doopravdy není co slavit. Prameny Vltavy jsou sice součástí správního území obce Kvilda, ale obec jako taková má pramálo možností, jak mnohému dění v tomto místě zabránit či předejít. Jedná se o první zónu Národního parku Šumava a tím, kdo za dění v tomto místě odpovídá, je Správa Národního parku Šumava. Ta stanovuje pravidla v šumavské přírodě a kontroluje jejich dodržování. Také by měla jako vlastník návštěvnické infrastruktury zamezit tomu, aby se přístřešek pro turisty neměnil v létě na prodejní stánek. Jako starosta obce nemíním v žádném případě popírat právo kohokoliv na jakoukoliv petici. Zastávám ale názor, že Prameny Vltavy nejsou místem, kde by měl být jejich návštěvník obtěžován jakoukoliv ideologií, polopravdami nebo pomluvami, jak tomu v případě letošní petice Hnutí Duha za údajně dobrý zákon o Národním parku Šumava je a jak tomu bylo u i všech předchozích petic či anket pořádaných tímto hnutím.

  Tématem letošní petice se však nestala pouze šumavská příroda a problematika péče o ní jak by ji měl obsahovat zákon, ale jde především o kritiku šumavských obcí, jejích samospráv a obyvatel. Je zajímavé, jak lidé sesbíraní z celé republiky dokáží vykládat o životě lidí na Šumavě a o potřebách tohoto území. Jen si nejsem vědom, kdy naposledy nějaký ,,aktivista" navštívil nějakého šumavského starostu a zajímal se o život na Šumavě. Zajímavé je i to, že petici podepisují i lidé, kteří s obsahem této petice zásadně nesouhlasí a uvěří slovům těch, kteří tam veřejně lžou. Problém petičního infostánku Hnutí Duha má pro mě jako pro starostu obce i jiný rozměr. Proč tuto možnost nemají i ostatní? Z Kvildy až na Prameny Vltavy může být řada petičních stánků a cesta k nim se tak může stát mimořádně zajímavým produktem cestovního ruchu! Že by to nebylo dobré? A co je špatné na tom, když chtěl občan Kvildy v zimním období, na lyžích s várnicí na zádech, v zoufalé snaze finančně zabezpečit svojí rodinu prodávat na Pramenech Vltavy čaj? Okamžitě byl Správou Národního parku Šumava vykázán!

  Šumava je prostě místem, kde jeden může, ale druhý ne. A tím druhým je zejména domorodec.

  Václav Vostradovský - starosta obce Kvilda

  2. červen 2011 016

  2. červen 2011 020

  2. červen 2011 026

  2. červen 2011 028

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #3 Jiří 2013-09-03 13:41
  Vážený pane starosto, náhodou jsem letos na pramenech Vltavy byl a opravdu u pramenů stáli dva mladí lidé, ale vůbec ne v přístřešku pro turisty a neměli zde ani jiný prodejní stánek. Jen jakýsi pultík, na kterém byly fotografie Šumavy a nějaké prospekty. A vůbec nic nikomu zde neprodávali ani nikoho neobtěžovali. Oslovovali pouze ty turisty, kteří se u pultíku zastavili a projevili zájem a i těm pak pouze vysvětlovali s čím jejich hnutí v připravovaném zákoně nesouhlasí. Nic víc, nic míň. Ani v jednom případě jsem nezaznamenal kritiku šumavských obcí, jejích samospráv a obyvatel. Tak kdo tu potom lže….???
  Citovat
   
   
  #2 tomáš 2013-09-02 14:36
  Na výzvu pana Vostradoského - zajímat se více o život na Šumavě - jsem po dlouhé době zabrousil na FB stránky mediálně ostře sledované obce Modrava ( https://www.facebook.com/pages/Obec-Modrava/298309416857375 ), které si vede starosta Schubert. Jako horkou novinku tam má vystavenu fotoreportáž z houbaření na Mlynářské slati (neb jak on sám objasňuje: "houby jsem potkal cestou, ale speciálně jsem šel fotit rosnatky, ale ještě nejsou v květu"). Potíž je v tom, že Mlynářská slať je I. zónou NP (přístupná pouze po značených cestách, které zde ale žádné nejsou) a např. já jako řadový občan ČR bych se vstupem do těchto končin dopustil porušení zákona. Nevím, z jakého titulu je starosta obce oprávněn nedodržet platné omezení, ale v tomto světle dostává předposlední věta z článku trochu jinou interpretaci, než nabízí starosta Kvildy.
  Citovat
   
   
  #1 Stanislav 2013-09-01 20:08
  S Vaším názorem se nedá než souhlasit! O Šumavě mnohdy rozhodují jen lidé,kteří jí znají z map,aut a vrtulníků. Samozřejmě zde nežijí a ještě provokují z dotací atátu!
  Citovat