Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Jiří Mánek: Obvinění je nesmyslné!


  Obvinění náměstka šumavského parku je nesmyslné!

  Nutil své podřízené používat chemii! Obvinění za kůrovce! Titulky, které se na přelomu minulého a tohoto týdne vyrojily v médiích v souvislosti s trestním oznámením na vedoucího odboru státní správy Národního parku Šumava – Václava Brauna. Podle trestního oznámení měl Václav Braun nutit své podřízené, aby podepsali povolení související s použitím biocidů na území Národního parku Šumava. Nesmysl! K ničemu je nutit nemusel! Na rozhodování o takovém povolení se podíleli (výjimka byla tehdy vydávána formou usnesení vlády) tři ze čtyř zaměstnanců, kteří trestní oznámení podali, každý rok. Bez mrknutí oka a to od jara 2008, v roce 2010 již samostatně. V ten rok se takové povolení o výjimce na území parku, schvalovalo poprvé. Proč by měl nový šéf v roce 2011 k něčemu nutit své podřízené, když to samé – tři roky po sobě - schvalovali naprosto běžně?

   


  Co je ještě paradoxnější – před rokem 2008 se o udělení výjimky k použití biocidů na území parku nežádalo vůbec. Nebylo jí potřeba a nikdo se po ní nesháněl. Biocidy se používaly v případě potřeby naprosto běžně, protože jsou součástí správné taktiky související s ochranou lesa. Zároveň je pravdou, že když se použití zveřejní ve správném kontextu, dokáže čtenáře správně postrašit. Chemie v lese zabíjí zdejší zvířata! O to přece jde, ne?! Skutečnost je však značně složitější, a tak se použije jen část pravdy k vybuzení patřičných emocí.

   


  Určitě je třeba také doplnit, že na Šumavě se biocidy používají stále méně. Jeho největší množství se na Šumavě používalo v roce 2007 po orkánu Kyrill. Od té doby do letoška kleslo použití přípravku Vaztak téměř třicetkrát. Z více než dvou a půl tisíce litrů na letošní historické minimum. Vaztak již letos nepoužíváme téměř vůbec, i když máme řádně schválenou výjimku od státní správy. Navíc se v posledních letech už neprovádí přímý postřik kůrovcové dřevní hmoty. Chemické přípravky se používají pouze na obranných zařízeních, tzv. lapácích, které jsou zatraktivněny feromony, takže přitahují skutečně jen kůrovce a ne jiné, třeba vzácné a chráněné, druhy. Víc není třeba. Kůrovcovou kalamitu jsme zažehnali.

   


  V celém případu navíc existují i další okolnosti, které ukazují na jeho, řekněme citové zabarvení, či připravenou osobní mstu. Jeden z těch, co oznámení sepsali, je Braunův předchůdce, který byl z této funkce odvolán. Další musela správu parku opustit pro nadbytečnost. Že by při sepisování trestního oznámení byly špatnými rádci také závist, vztek a neuspokojené osobní ambice související s výpovědí?!

   


  I kdyby všem autorům trestního oznámení jejich šéf říkal, co mají a nemají udělat, není právě to zcela normální? Tak, jak je to běžné všude? V každé firmě, správně fungující organizaci? Nadřízený vede své podřízené. Proč by to na Správě Národního parku Šumava mělo být jinak?! Oni připravovali jen podklady. Za rozhodnutí nesl odpovědnost vedoucí odboru, a tím byl Václav Braun. Jeho podpis pak byl na konečném rozhodnutí. Nikoho jiného ne.

   


  S Vaškem se osobně se známe již více než 25 let. Co se šumavské přírody týká, je to jeden z největších odborníků a erudovaný specialista na její ochranu. Navíc je to opravdový dobrák, který svým způsobem patří do „staré školy", nikdy jsem ho neslyšel říct sprosté slovo a už vůbec ne, aby někoho k něčemu nutil. Někdy by prostě mohl být přísnější. Je paradoxní, že právě za to, co vůbec není, ho dnes stíhá Policie ČR.

  Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Eva Duspivová 2013-07-10 14:44
  I na mne to působí velmi podivně, spíše jako pomsta. Pokud je pravda, že přípravek se používal ve větším množství dříve, proč to vadilo až teď? Je to smutné. Jednou na Vás někdo podá trestní oznámení a už jste sprostý podezřelý a i kdybyste byl osvobozen, trvá to tak dlouho, že v očích lidí zůstanete viníkem tak jako tak.
  Citovat
   
   
  #1 tomas 2013-07-10 09:53
  Po přečtení článku mám pocit, že obvinění náměstka šumavského parku je holý fakt, s nímž si nevíte rady.
  Citovat