Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Nejen amnestie, ale co rozhodnutí vlády?


  NÁZOR VÁCLAVA VOSTRADOVSKÉHO: Nesouhlasím s amnestií v tomto rozsahu, ale zároveň zásadně nesouhlasím s podobným protestem, jako je sundavání obrazu prezidenta. Na základě toho, co se o amnestii říká a co i obnáší, pohrdat svým prezidentem natolik, že nestrpím jeho portrét, je jako bych s ohledem na nějaké rozhodnutí vlády....... ,,začal pálit vlajku naší republiky". I pan prezident je znakem naší státnosti.

   

   

  A těch důvodů bych mohl mít daleko víc ............... např. v pátek 13. července 2012 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Následně toto potvrdil senát ČR a prezident ČR. V rámci nového modelu přerozdělování vláda vymyslela a sněmovna schválila systém, kterým několika velkým městům ubral 3% stávajících příjmů, naprosté většině přidal přerozdělením 12 miliard, které nemá, ale sebere je z národních dotačních titulů a 53 obcím sebral až 70% dosavadních příjmů v celkové výši 36 miliónů korun. Státní rozpočet České republiky činí tisíc miliard a jeho výdaje je možné charakterizovat všemi možnými přívlastky, jenom ne odpovědné.

   

   

  Považuji tento systém za zcela diskriminační, kterým stát poškodil zejména území Národního parku Šumava. Od roku 1938 je šumavský prostor trvale destabilizován. Předválečný odsun českého obyvatelstva, poválečné vysídlení německého obyvatelstva, železná opona a v roce 1991 národní park - to jsou zrealizované státní zájmy, které zlikvidovaly tradiční kulturní, sociální a ekonomické prostředí. Zmizely vesnice, lidé, školy, kostely, hřbitovy, tradiční dřevozpracující průmysl, kultura. Snížila se hustota obyvatel a na ty, kdo zůstali, byla navalena správa rozlehlých území. V roce 2006 si tento stát uvědomil, že na ty nejmenší obce nemůže navalit velikou odpovědnost bez podpory za státní neschopnost vyrovnat se se vzniklým stavem a rozhodl se přijmout zásadu velikosti katastru.

   

   

  V roce 2012 tuto zásadu vyhodnotil jako chybnou a 10 pohraničních šumavských obcí přijde v rámci tohoto „úsporného" modelu o 16.218.000,- korun českých, což je plných 44% z celkově uspořených 36 miliónů. Některé šumavské obce přijdou až o polovinu svých příjmů. Stát nejenže není schopen schválit kvalitní a stabilní šumavskou koncepci, ale likviduje již tak zkoušenou šumavskou samosprávu.

   

   

  Václav VOSTRADOVSKÝ, starosta Kvildy

   

   

  (z facebookové stránky vimperk.eu)

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 vladimír 2013-01-15 13:07
  Vážený pane starosto,napros to s Vámi souhlasím jak s prezidentským obrazem,tak rozp.určením daní.
  Jen mě překvapuje,že ve Vaší obci volilo kandidáta na prezidenta pana Schwarzenberga 36 % voličů.Přitom je jako 1.místopředseda vlády,předseda TOP 09 a kolega ministra Kalouska,který je tvůrcem tohoto opatření za významného přispění pana Gazdíka zásadně odpovědný za tento výsledek.Nestál o by za to se Vašim občanům zamyslet co dělají a koordinovat své aktivity se svým starostou?
  Vladimír Vácha (ANO 2011)
  Citovat