iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Jako bílý šátek

  Jako bílý šátek

  bilz satek

  Kousek od sutin Pézlova domu hnije ve slati starý posed. Pomalu lezu po žebříku, cítím, jak se pod mou vahou každá příčel o kousek sesune, jedna chybí zcela, opírám se o čouhající rezavé hřebíky, které se hned ohýbají, jako by byly z prázdna. Pak se uvelebuju na šikmé sedačce. Sedím, dívám se na blankytnou oblohu, ale už je večer, nečinnost je časem usazenin, krajina vyvstalá z tolika potop světa je plošší, země se propadá, vývraty vystupují z hlubin výš.

   

       Proč nemlčím jako ta křehká žena ze Stifterova románu Z kroniky našeho rodu? Už se smrákalo. Přecházela za soumraku se svým mužem a dřevařem přes hlubokou rokli po splazu sbitém ze stromů. Dřevaři po něm dopravovali klády za pomoci vody z tajícího sněhu. Byl to úzký mostek. Manžel té ženy šel první, dřevař poslední. Z horalské hole vytvořili zábradlí, kterého se držela žena uprostřed. Když už byli skoro na konci, žena neudržela rovnováhu a spadla do propasti. Ležela dole s roztříštěným tělem. Tiše se obětujíc, jak byla zvyklá, zřítila se dolů bez jediného hlásku, aby mě nepřivedla v nebezpečí, vypráví starý muž svou nejstrašnější vzpomínku. Ani drvař neměl tušení, co se s ní děje, až pustila zábradlí, které jsme jí udělali, a v prázdném vzduchu začala sahat rukou, čeho by se chytla. Tu na ni zavolal, aby si sedla – ale bylo již pozdě. Jako bílý šátek, pravil, se to mihlo před jeho očima, a pak už viděl jenom mne. Také já jsem zakolísal, když jsem se ohlédl, a byl bych též sletěl dolů, kdyby byl do mne nestrčil, takže jsem udělal několik potácivých kroků, které nás dělily od konce splazu, kde jsem upadl na dříví, které tam toho dne přes splaz dopravili.

   

  Cestou ze slati

  mi špička boty

  vyfukuje bublinky.  

   

  Foto a text: Roman Szpuk 


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Žluna

  32. Rehabilitace

  33. Bez střechy

   

   

  Sdílet