iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Bez střechy

  Bez střechy.

   

       Procházíme zelenou stěnou křovisek a nízkých stromků. Noříme se do ní jak tajemní Kristové schopní procházet zdí. Za ní nás vede takřka zarostlá úvozová cesta. Musíme si navzájem podávat větve, aby nikoho z nás nezranily.

  bez strechy

   

       Někde tu žije samotář Ruda. Postavil si stan či jakousi pyramidu ze skla a dřeva. Než sem odešel, zakopal někde doklady, rozprodal majetek a tak se stal volný a vydaný Šumavě. Nakolik se může člověk oddělit od lidského společenství, aby přežil? Nejen na těle, ale i na duši.

       Lesy okolo hradu Kašperk znám prachbídně. Kdyby mě nevedla Dáša, nikdy bych Rudu nenašel. Dáša mi říká, že Rudovi nabídli, aby tuhle mizející cestu vyčistil. Je to část Zlaté stezky. Ale on je nejspíš rád, že pěšina k němu zarůstá. A nebo je jen líný, stejně jako já. V noci leží ve svém obydlí a hledí na hvězdy. Přemýšlí. Možná až moc. Věří, že nám Američané posílají do Evropy nějaké škodlivé mraky, že nás práškují z letadel popelem. Různými cestami ubírá se lidská mysl v samotách.

  ***

   

       Stojím na dně nedostavěného klášterního chrámu svatého Ondřeje v Kuklově.            Chtěl bych se sem vrátit uprostřed noci a dívat se na hvězdy zazděné v neexistující klenbě, pozorovat, jak okny proniká dovnitř svit úplňku. Nebo v zimě, za chumelenice, kdy se mezi stěnami do chrámu spouštějí sněhové vločky v bezvětří jak něžný výsadek na dosud holou zmrzlou zemi. Nebo během bouře, jejíž dunění tu bloudí ve zdech jako hejno hromovládných rybek zachycených sítí kamení.

       Zde se každé slovo vznese jak motýl, který se zrodil v iluzi pevných stěn. Stoupá ve svém třepotavém letu výš a výš a nenaráží na žádnou klenbu, na žádná omezení.

   

   

  Foto a text: Roman Szpuk 


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Žluna

   

  Sdílet