Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Šumaváci na meteorologickém semináři v Orlických horách


  Ve dnech 12. až 14. září 2017 se v Deštném v Orlických horách konal výroční seminář České meteorologické společnosti (ČMeS) s názvem: Pozorování a data v meteorologii – nové produkty, jejich využití v předpovědi a dalších službách. Seminář v malebném areálu Alfa resortu na okraji obce pořádaly kromě ČMeS také Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Katedra fyziky atmosféry MFF UK a Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i. Po aktivní účasti našeho neformálního spolku, monitorujícího počasí na Šumavě pod hlavičkou sumava.eu, na konferenci ČHMÚ na Lysé hoře (informovali jsme zde) jsme byli vyzváni, abychom přispěli informacemi o naší činnosti mimo Šumavu. Přes pracovní vytížení šumavských kolegů jsem se nakonec domluvil s dalším naším kolegou Josefem Jindrou z Prahy. 12. září nad ránem jsem jel autobusem z Vimperka do Prahy, kde mě Josef Jindra přibral do auta, abychom pak společně jeli přes Hradec Králové do Deštného. Před začátkem semináře jsme se stačili ubytovat a domluvit s organizátory na dalším programu. S kolegou jsme se následně rozhodli nejdříve vyrazit přes hřeben Orlických hor, kolem chaty na Šerlichu na česko-polské pomezí do oblasti Orlického Záhoří. Tam nás čekala pravidelná údržba tamní naší meteorologické stanice měřící teplotu vzduchu, a jejíž data přebírá pobočka ČHMÚ v Hradci Králové. Vydatně nám o předcházejícím víkendu pomohl s posekáním okolních travin a vyčistění meteorologické budky náš příznivec Martin Balík, pozorovatel z nedalekého Žamberku. My jsme s kolegou provedli nátěry, aby tato skvělá stanice zářila čistotou a bělobou do dáli. Do té doby už stačila zaznamenat některé zajímavé teplotní údaje, jako např. -3,5°C v červeneci 2015 nebo -33,2 °C v lednu 2017, a to v nadmořské výšce pouhých 683 m.

   

  Po návratu jsme v rámci večerního programu semináře pobesedovali se známými meteorology a odebrali se oddechnout na hotelový pokoj, odkud se nám hned druhý den ráno naskytl nádherný výhled na hřeben Orlických hor. Nicméně hned po snídani nás čekala povinnost přípravy a přednesení příspěvku o naší činnosti. Společně s šumavskými kolegy jsme si připravili prezentaci na téma: „Mimo-šumavské“ aktivity v oblasti budování meteorologických stanic pro měření (nejen) nízkých teplot. Já nevalný řečník, svazován nervozitou z vystoupení před plným sálem meteo-odborníků a vědeckých kapacit, jsem se rozhodoval, zda mám příspěvek přečíst, nebo se pokusit přednést přímo. Zvítězilo to druhé, postupně nervozita poklesla a s pomoci promítaného dobře připraveného pásma naší činnosti jsem příspěvek dokončil. Byly tak viděny snímky a zazněly informace o našich mimošumavských aktivitách při stavbě stanic nejen v Orlických horách, ale i v Krušných, Novohradských nebo Jizerských horách, mimo hory pak i na Plzeňsku a na okraji Českého středohoří. Snad se tedy podařilo, abychom do podvědomí odborníků dostali, že i náš spolek nadšenců ze Šumavy dokáže svou činností z málo prozkoumaných míst také něco nabídnout na odpovídající úrovni.

   

   Fotografie ze stavby stanice v Orlickém Záhoří: 

   

  A. Vojvodík (a.v.)

  Sdílet