Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Teploty klesly místy pod -15°C


  Týden trvající studené počasí vyvrcholilo dnes, tedy 21. dubna, poklesem teplot hluboko pod bod mrazu. Příčinou bylo vyjasnění a uklidnění větru, navíc v horských polohách leží čerstvý sníh, díky kterému je vyzařování ještě intenzivnější a pokles teplot výraznější. Takto nízké teploty byly naposledy v polovině února.

   

  Vůbec nejnižší teplotu zaznamenala stanice Perla nedaleko Jezerní slatě, kde náš spolupracovník Tonda Vojvodík naměřil rovných -20°C. Pod hranici -15°C se dostala teplota ještě na dalších 6 lokalitách, mezi ně patří i obydlená Horská Kvilda s -17°C. Teploty byly sice hluboko pod bodem mrazu, nejde však o rekordní dubnové mrazy.

   

  Na všech šumavských stanicích včetně podhůří mrzlo. V horských polohách nebude škoda na vegetaci žádná, příroda se ještě "neprobudila" až na ojedinělé výjimky ze zimního spánku. Naproti tomu ve středních a nižších šumavských polohách již byly stromy v plném květu, listí na stromech, zde lze očekávat škody dle síly mrazu a času po který byla teplota výrazněji pod bodem mrazu.

   

  V dalších dnech se sice výrazněji neoteplí, ale tak silný mráz již v dalších dnech očekávaný není.

   

  Tabulka minimálních ranních teplot na Šumavě a v podhůří dne 21. dubna 2017:

  Lokalita min teplota v °C zdroj zaokrouhleno
    Perla -20,0 ČHMÚ
  Březník -19,0 ČHMÚ
  Rokytská slať -18,3 ČHMÚ
  Horská Kvilda -17,0 ČHMÚ
  Březnický potok -16,6 PF UK
  Knížecí Pláně -16,1
  Žďárek -16,0
  Borová Lada -11,8 ČHMÚ
  Pasečná -11,4
  Hliniště -11,0 ČHMÚ
  Volary, Budějovická ul. -10,9 ČHMÚ
  Kvilda -10,5 ČHMÚ X
  Zbytiny -10,3 PF UK
  Řasnice -9,9
  Churáňov -9,6 ČHMÚ
  Plechý -9,5 ČHMÚ
  Březník – hřeben -8,8 ČHMÚ
  Prášily -8,7
  Bučina -8,2 ČHMÚ
  Houžná -8,0 ČHMÚ X
  Volary, Tolarova ul. -7,3
  Chroboly -7,1
  Černá v Pošumaví -7,0 ČHMÚ X
  Vyšší Brod -6,5 ČHMÚ
  Kubova Huť -6,2 ski-kubovka.com
  Velhartice -6,1
  Kašperské Hory -6,0 ČHMÚ X
  Vimperk -6,0 ČHMÚ X
  Vimperk, Homolka -5,3
  Klatovy -5,0 ČHMÚ
  Tisovka -5,0 ČHMÚ X
  Vlkonice -5,0 ČHMÚ X
  Čkyně -4,9
  Hojsova Stráž -4,5 ČHMÚ X
  Prachatice -4,5
  Český Krumlov -4,0 ČHMÚ X
  Husinec -4,0 ČHMÚ X
  Nicov -3,9
  Frymburk – Marta -3,8
  Strakonice -3,0 ČHMÚ X

   

  (ir)

  Sdílet