Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Putování krajem kněžny Káči


  2  3

  V pátek 27. prosincebyl v prostorách multifunkčního sálu muzea Lamberské stezky uveden nový dokumentární film "Putování krajem kněžny Káči aneb vyznání posledního Lamberka". Slavnostního uvedení se ujal starosta Žihobec Ing. Baumruk, o tvorbě filmu a mnoha zajímavostech se zmínil autor filmu Jaroslav Sládek z České televize a také předseda sdružení Lamberská stezka, o. s. Jan Kavale. Promítání se zúčastnilo přes šedesát návštěvníků, mezi nimi také starostové obcí bývalého lamberského panství, kteří ve filmu také vystupují. Např. starosta Žichovic Milan Šuba nebo starosta Nezamyslic Václav Kopa.

  4  5

  Film vznikl za částečné finanční podpory Plzeňského kraje a jeho smyslem a cílem je podpořit návštěvnost mnoha zajímavostí a dosud opomíjených památek regionu Pošumaví a podpořit snahu o jejich obnovu. Snímek vychází z milostného příběhu dcery místního šafáře Kateřiny Hrádkové a knížete Gustava Joachima Lamberka a krom jiného ukazuje místa s jejich životem spjatá. Těmi jsou například nově vybudované muzeum Lamberská stezka, které vzniklo v západní části žihobeckého zámku, výstavní prostory žichovického zámku, vznikající muzeum kostelů v Nezamyslicích nebo rekonstrouvaná a restaurovaná kostnice kostela ve Strašíně.

  Promítání pro širokou veřejnost se uskuteční v sále žihobeckého muzea 20. 2. 2014 od 18 hodin. K dostání bude i CD s tímto filmem.

  -vk-

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Václava Nováková 2014-01-28 14:08
  Dobrý den, jsem velmi překvapená výsledkem. Pokud měl film podpořit návštěvnost regionu, upozornít na zajímavá místa spojená s rodem Lamberků a jejich životními osudy podařilo se to spíše částečně. Vybudování muzea Lamberská stezka je velmi dobrý počin, vhodným i zajímavým způsobem mapuje a ukazuje návštěvníkovi Lamberské panství ( s prezentací příslušných obcí). Film , který jsem měla možnost shlédnout se však plně nevěnuje plně obcím tohoto panství. Jsou vybrány příklady renovace, restaurace či rekonstrukce světských či církevních budov někdy bohužel s méně šťastným historickým komentářem či dokonce amatérsky vedeným průzkumem. Bohužel film ve mně zanechal rozpaky a čemu jsem vůbec neporozuměla jsou vstupy pana Lamberka. Pro turisty je důležité poskytnout zajímavosti, ukázat obce v kontextu panství, jejich rozvoj a ne snad samotné obhajování pana Lamberka či vyzdvihování jeho zásluh, vysvětlování jeho motivů k podvodnému a falešnému prezentování posledního šlechtického potomka Lamberků. pLamberka.
  Citovat