Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Soud zrušil čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví


  zákazkorona

  Soud zrušil koronavirové zákazy. Bylo nezákonné, že je nevydala vláda

   

   

  Čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby, přestanou platit od 27. dubna.

   

   

   

   

   

  Soud dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná.
   

   

  Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.
   
  Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.
   
  Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření, která jsou klíčová pro omezení šíření epidemie. Diskuzi považuje za právní, řeší jen formu přijatých opatření. „Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie a nadále jsme pokračovali v jejich postupném uvolňování dle nastíněného plánu,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

   

   

  Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. Vláda má nyní podle soudu do 27. dubna čas, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.
   

   

  Předseda senátu Štěpán Výborný zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl.
   

   

  Zákaz volného pohybu původně vyhlásila vláda podle krizového zákona 16. března. Na zasedání 23. března pak ale zvolila nový způsob a většinu omezení „přehodila“ na Ministerstvo zdravotnictví, které je vydalo podle zákona o ochraně zdraví. A právě v tomto mimořádném opatření zakázalo shlukování více než dvou lidí venku, pokud nepatří do rodiny žijící pod jednou střechou.
   

   

   

  I další opatření, například to o uzavření obchodů, pak namísto krizového zákona vydal znovu resort zdravotnictví. Tím se vláda pokusila vyhnout náhradám škody, které mimořádná opatření podnikatelům způsobila. Dle krizového zákona na ně totiž mají podle paragrafového znění nárok. Podle zákona o ochraně zdraví to není tak jisté.

   

   

   

  Dostálovi vadilo, že ministerstvo daná omezení odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření. Podle něj je formulace opatření v rozporu jak s požadavky práva, tak s poznatky medicínské vědy.

   

   

  V žalobě také uvedl, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva označil za „právnické chytračení“.

  ...

  Zdroj: www.seznamzpravy.cz, Adam Junek, ČTK

  ...

  POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NAJDETE >>>ZDE<<<

   

   

  Aktualizováno:  PŘEHLED UVOLNĚNÍ OPATŘENÍ

   

  uvolnena opatreni

  Sdílet