Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Retrívr Jůlinka pomáhá bojovat s nemocí  NADACE AGEL přispěla na speciální výcvik asistenční fenky

   

   

  Asistenční fenka Jůlinka pomáhá Soni Szwajnochové ze Sušice překonávat tíhu duševního onemocnění. Tři a půl letá fenka zlatého retrívra doprovází svou majitelku do školy i k lékaři a společně také provádí canisterapii a účastní se záchranářských soutěží. NADACE AGEL přispěla na výcvik fenky, specializovaný pro lidi s duševním onemocněním, částkou 30 tisíc korun.

  Díky své fence Soňa sportuje, tráví čas mezi lidmi a znovu žije plnohodnotný život bez úzkostí a strachu. 

  sona szwajnochova

  Soňa vděčí své asistenční fence za uzdravení těla i duše.  „Díky Jůlince jsem mohla postupně snížit medikaci a můj život se stal pestřejším a aktivnějším. Trpím těžkou smíšenou poruchou osobnosti s úzkostně depresivními reakcemi a se sklony k těžkému sebepoškozování a k sebevražednému jednání. Opakovaně mě hospitalizovali na psychiatrii, prošla jsem skupinovou a individuální psychoterapií a stále chodím k psychoterapeutce a psychiatričce. Ze svých zkušeností vím, že nejlepší terapeut má kožich a čtyři tlapky,“ říká s úsměvem čtyřiatřicetiletá Soňa, studentka fyzioterapie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

   

  Původně si Soňa pořídila štěně proto, aby se nestranila lidí a chodila ven, ale Jůlinka se stala

  její osobní terapeutkou a oporou v každodenním životě. „Nejprve jsem ji cvičila sama a teprve s pomocí NADACE AGEL jsem ji mohla svěřit do výcviku trenérce Kateřině Studené z čáslavského centra Pes partner a povýšit ji na asistenční fenku, která mě dokáže zklidnit, v případě nutnosti přivolat pomoc a výborně zprostředkovává komunikaci mezi mnou a ostatními lidmi,“ popisuje Soňa s tím, že se díky tomu vrátila ke svým koníčkům, jako je plavání nebo cestování.

   

  S asistenční fenkou není Soňa na své onemocnění sama a má pro koho žít. Bez Jůlinky jsem byla nesamostatná a děsila mě i návštěva pošty či lékaře, odkud jsem několikrát ze strachu utekla. S ní se cítím v bezpečí, nebudí mě noční můry a netrpím úzkostmi. Navíc se lépe soustředím, takže mám vynikající studijní výsledky,“ uzavírá spokojená Soňa, která se v budoucnu chce profesně věnovat zooterapii u dospělých s duševním onemocněním.

   

  Největší odměnou je pro mě vědomí, že naše finanční podpora má pro paní Soňu obrovský význam a díky ní žije svůj život opět spokojeně a aktivně,“ pochvaluje si Bc. Veronika Dostálová, výkonná ředitelka NADACE AGEL.

  ______________-

  NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 850 žadatelů celkovou částkou přesahující 23 miliónů korun.

  -tz-

   

  Sdílet