Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Záchranářská ulička od 1. října na silnicích


  Nová pravidla na silnicích

   

  Nový obsah lékárniček, změna povinné výbavy, nový způsob tvoření uličky pro složky IZS a další změny, které vyšly v platnost od 1. října! 

   

   

  volno3

   

   

  volno  volno2

   

   

       Mezi nejzásadnější změny patří tvorba uličky pro složky IZS. Od října byfoto měli řidiči při dojíždění do kolo vytvářen prostor pro složky IZS, a to mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Do vytvořeného prostoru mohou vjet pouze vozidla s právem přednosti jízdy, správce pozemní komunikace, automobily sloužící k odstranění následků po dopravní nehodě či vytvořené překážky na silnici. Řidiči, kteří neoprávněně vjedou do vytvořené uličky, mohou být pokutováni.

   

  Dvě barvy majáků

  Auta záchranářů, policie a hasičů mohou od října také kromě modrého majáku používat i červený. Doteď zákon připouštěl pouze modrou barvu, která ale v některých situacích může být hůř viditelná než červená.

  „Červená barva je výborně vidět za dne, modrá s tím má problémy. A naopak za tmy modrá barva je viditelná na velkou vzdálenost a nesplyne s koncovými světly automobilu, zatímco ta červená ano,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti

   

      Mezi nejpozitivnější změnu pro řidiče patří to, že během kontroly nedostanou od policistů pokutu za to, že mají prošlou lékárničku. Mimo jiné v ní nemusí být plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplast.

   

  vybava

   

  Nově byla také zjednodušena povinná výbava vozidla. Ve vozidle tak nemusíte mít náhradní pojistky, příruční zvedák, rezerva nebo klíč na matice. Toto platí ovšem pouze v případě, že provozovatel vozidla má zajištěnou asistenční službu, která poskytuje služby nepřetržitě na území České republiky.

   

  Někteří řidiči nemusí nově vozit v autě také náhradní pneumatiku. „Vozidla, která mají opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu nebo jsou vybavena prostředky pro bezmontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, nemusí mít náhradní kolo,“ vysvětluje policejní komisař Pavel Hajdů.

  Náhradní pneumatiku nemusí mít ani řidiči, kteří mají uzavřenou smlouvu s některou z asistenčních služeb.

   

  Motocyklisté mají nově stanovenou lhůtu na technické kontroly, a to na 4 roky. Ti kteří prošly technickou kontrolou před 1. říjnem však musí po dvou letech. Nově také motorky s hmotností nad 400 kg nemusí absolvovat měření emisí.

  -p cr, i ro-

  Sdílet