Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vznikla speciální hasičská jednotka. Bude zasahovat v šumavském parku


  Proti ohni bude v Národním parku Šumava zasahovat nová jednotka hasičů. Je složená z pracovníků Informační a strážní služby Národního parku Šumava a od minulého týdne již mohou využívat první část povinné výbavy – terénní čtyřkolky které jsou opatřeny také pásy pro pohyb na sněhu.

   

  img 6129img 6197

   

  „Ke zřízení Jednotky sboru dobrovolných hasičů podniku Správy NP a CHKO Šumava nás vedl posudek soudního znalce a rozhodnutí státního orgánu požární ochrany - Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje," vysvětlujeTomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má Informační a strážní službu, včetně hasičů v jejich řadách na starost. Podle názoru požárních odborníků je Šumava lokalitou se zvýšeným nebezpečím požáru. Velké množství suché odumřelé dřevní hmoty podle nich zvyšuje reálné nebezpečí vzniku lesního požáru a možnost jeho nekontrolovatelného šíření. K tomu se přidávají specifické podmínky pro případný zásah na Šumavě: těžko dostupný terén a velké dojezdové vzdálenosti.

   

  Nejdůležitějším a také nejnákladnějším vybavením parkových hasičů budou tři velkoobjemové hasící cisterny pro hašení lesních požáru. Jak sdělil mluvčí šumavského parku Pvel Pechoušek, vozy budou pořízeny letos z programu IOP – Integrovaný operační program – který poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Na Modravě, Prášilech a ve Stožci pak budou zřízeny základny, kde budou tyto cisterny parkovat. "Zajištění plné funkčnosti hasičské jednotky musí být splněno do konce letošního roku, jinak hrozí parku milionová pokuta od orgánu státního požárního dozoru," dodává Pavel Pechoušek.

   

  „Postupně chceme také obnovit některé původní historické vodní nádrže, tzv. klauzy, které v minulosti sloužily jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Tím bude zajištěn dostatečný zdroj vody v případě požáru,"  objasňuje náměstek Tomáš Fait.

   

  Čtyřkolky, které předtím strážci Šumavy ve výbavě nikdy neměli, budou mít široké využití. Výrazně ulehčí pracovníkům Informační a strážní služby především v zimních podmínkách, neboť Správa Národního parku Šumava doposud neměla žádnou vhodnou techniku, která by umožňovala  strážcůmv zimním období pohyb v zasněženém terénu, kam se auta nedostanou. Dosud se používaly v nepřístupných terénech pouze lyže. Nové stroje budou sloužit i k pravidelné kontrole kvality lyžařských stop, odstraňování stromů spadlých pod tíhou sněhu, instalování informačních cedulí upozorňující na možná rizika na lyžařských trasách, k poskytnutí první pomoci návštěvníkům, ale rovněž pro lesnický provoz.  „Tato nová technika bude sloužit také k poskytnutí pomoci návštěvníkům parku, kteří se ocitnou v nouzi a v neposlední řadě i při zabezpečení dohledu nad dodržováním Zákona o ochraně přírody a krajiny," doplňuje vedoucí Informační a strážní služby Petr Šrail.

   


  (jr)

   

  foto: Štěpán Rosenkranz, Správa NP a CHKO Šumava

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Marek Radim 2013-02-07 12:47
  Je někde dohledatelná statistika lesních požárů na Šumavě?Děkuji
  Citovat