Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Klostermannův Březník ožívá, v zimě je hájenka otevřena každý den


  V Pürstlinku je jiný svět, píše o Březníku (německy Pürstling) ve svém románu Ze světa lesních samot Karel Klostermann. Správa Národního parku Šumava spolu s modravským obecním úřadem se snaží, aby turisté měli podobný názor jako slavný šumavský spisovatel, ale zároveň aby se návštěvníkům oblíbeného místa nedaleko Modravy dostalo standardních služeb. Letos premiérově proto bude mít hájenka přes zimní sezonu pro turisty otevřeno každý den.

   

   

  Na Březníku se nachází jediný objekt Březnická hájenka, jejímž vlastníkem je Správa Národního parku Šumava. Zatímco kolaři už jsou zvyklí při svém putování na zdejší občerstvení, běžkaři se mohou těšit z možnosti příjemného posezení v hájence kterýkoliv den v týdnu tuto zimu poprvé.

   

   

  Na základě nájemní smlouvy se šumavským parkem od 28.prosince se o chod hájenky stará organizace zřízená Obcí Modrava – Služby Modrava, s.r.o. Provoz není jednoduchý, neboť zde není zaveden elektrický proud. Chod tak zajišťuji generátory a zásoby sem vozí každý den rolba nebo skútr.

   

   

  "Naším cílem je zajištění kvalitního servisu formou občerstvení pro zimní návštěvníky Březníka. A samozřejmě i to, aby se návštěvníci Březnické hájovny cítili dobře," představuje záměry Modravy její starosta Antonín Schubert. Proto například obec uvítala nabídku firmy Kamnářství Janoušek z Filipovy Hutě o zapůjčení kachlových kamen, které velmi zpestřily vybavení Březnické hájovny. "Návštěvníky přivítá nejen útulné a čisté prostředí a teplo kachlových kamen, ale i nabídka rychlého a chutného občerstvení," říká modravský starosta.

   

   

  Březník není vyhledávaný jen díky krásnému výhledu na Luzný (o čemž se můžete v kteroukoliv denní dobu přesvědčit díky webkameře portálu sumava.eu), ale běžkaři ocení i výborné sněhové podmínky, pravděpodobně nejlepší z celé Šumavy. Cesta z Modravy na Březník bývá na běžkách sjízdná na začátku zimní sezony jako první a naopak na konci sezony zde vydrží sněhová pokrývka pro lyžaře nejdéle. Na začátku roku 2013 je na Březníku (přesněji řečeno v údolí pod hájenkou) 60 cm sněhu. Toho se snaží využít i Modrava. "Obec leží na hranici nadmořské výšky, kde se i při velmi špatných sněhových podmínkách vyskytuje sníh. Proto se snažíme návštěvníkům Modravy a okolní přírody vyjít vstříc. Pokud se nestane nic mimořádného, bude do konce března dvakrát týdně strojově, mimo jiné trasy, udržován okruh Modrava – Březník – Ptačí nádrž – Filipova Huť – Modrava," vysvětluje Antonín Schubert.

   

   

  Březnická hájovna bude otevřena do 30. dubna každý den v době od 9,30 do 16,30 a dostat se sem můžete z Modravy, případně z Filipovy Huti. Trasa z Modravy na Březník není náročná, je dlouhá zhruba sedm kilometrů a nejsou na ní žádná prudká stoupání.

   

   

  Josef Rychtář

   

   

  foto: (jr)

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Alenka 2013-01-04 13:47
  Miluju naše Kérkonoše, ale Šumava je překrásná též. Na Březníku jsem byla jen jednou, před 22 lety. Hájenka tehdy byla v dezolátním stavu a před ní klubka zmijí. To, jak se povedlo areál podle fotografií opravit, je úžasné. Těším se, až se na Šumavu zase podívám. Na Březníku se určitě zastavím :-)
  Ája Nová Paka
  Citovat
   
   
  #1 Milan 2013-01-04 12:35
  Ahoj tato část Šumavy je moje srdeční záležitost rád se přijedu podívat ale jen léto podzim zima a běžky není moje priorita díky Milan Severní Čechy.
  Citovat