Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vánoční krmě čeká i na Krále lesa


  I letos budou mít milovníci lesa v pozorovací obůrce na Srní možnost obdivovat Krále lesa - jelena s dvaadvaceti výsadami. První prohlídka bude 26. prosince.

   

  dvacaterak

   

   

  Král lesa – takovou přezdívku si získal od šumavských lesníků jelen, který pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce na Srní. Má nejsilnější parohy na Šumavě. Podobně kvalitní paroží tu nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci. Když na začátku letošního roku parohy shodil, vážily něco okolo sedmi kilogramů. Měly dvacet výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí. Letos už má dvaadvacet výsad. Existuje tak reálná naděje, že až dvaadvacaterák své parohy na jaře shodí, získají zlatou medaili, což je pro parohy nejvyšší myslivecké ocenění. Loni mu tato medaile o vlásek unikla.

   


  „Krále jsem viděl už letos během léta. Letos mají jeho parohy ještě o dvě výsady navíc. Je z něj dvaadvacaterák," potvrzuje Jiří Kec z lesní správy na Srní.

   

   

  Letos budou mít lidé možnost prohlédnout si Krále lesa i o Vánocích. „První krmení je naplánováno na 26. prosince. Počítáme s tím, že někteří už budou přesycení cukrovím i sledováním televize a rádi vyrazí na Šumavu. Sraz je ve 13 hodin před hotelem Vydra na Srní. Tedy na stejném místě jako obvykle," zve všechny mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek. Zájemci se mohou objednat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 731 530 235. Ti, co na Srní dorazí, mohou jelenům přinést i něco na zub. Před budovu územního pracoviště na Srní umístí pracovníci NP Šumava krabici, kam mohou lidé ovoce i zeleninu dávat. „Ideální jsou jablka, mrkev nebo řepa," jmenuje Pavel Pechoušek.

   

   

  Loni na pozorovací obůrku na Srní dorazilo více než 1300 lidí. Oproti předchozím letům to byl zřetelný nárůst. Podle Pavla Pechouška budou letošní návštěvy určitě ještě vyšší, i když se tu začne od ledna platit symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem.

   

   

  Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob. Pozorovat jeleny pak mohou zájemci od začátku ledna každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12.00 do 15.30 hodin. Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 10 - 30 osob. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra. Do srubu není možné vstupovat se psy a turisté by si měli vzít teplé oblečení, obutí a dalekohled.

   

   

  (jr)

   


  foto: archiv Správy NP a CHKO Šumava

  Sdílet