iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Požár ohrozil hotel na Bučině

  Při požáru lesa, který se rychle šířil na hotel Alpská vyhlídka, měly všechny záchranné složky plné ruce práce.  Byli ohroženi hosté i personál, došlo k několika zraněním, zasahovaly všechny složky IZS..... Tak to vypadalo při dalším taktickém cvičení složek IZS a NP Šumava, které proběhlo minulý čtvrtek. Náročnost terénu i přítomnost civilních osob bylo prověrkou profesionality a  kvality zásahu policistů, hasičů a záchranářů z obou krajů Jihočeského  a Plzeňského. 

   

  cviceni 6 uvod

   

  Taktického cvičení složek IZS a NP Šumava, které se konalo ve čtvrtek 23. října 2014, se zúčastnili také policisté z Územního odboru Prachatice. Námětem cvičení byl požár lesního porostu v blízkosti hotelu Alpská vyhlídka na Bučině.

  "V důsledku dlouhodobého sucha a proudění větru dochází k postupnému pozemnímu i korunovému šíření požáru v lesním porostu a k přímému ohrožení hotelového komplexu. V hotelu se nachází 25 osob, z toho 5 osob je lehce popáleno a intoxikováno zplodinami z hoření. Při průzkumu zasažené oblasti lesa je nalezena jedna osoba v bezvědomí"...

  Operační důstojníci HZS Jihočeského kraje vyhlásili poplach jednotlivým složkám IZS, které pak postupně přijížděly na místo události a operativně celou událost společně řešily.

   

  Požár lesního porostu, který se prouděním větru šíří jak po zemi, tak korunami stromů k hotelovému komplexu Alpská vyhlídka, byl námětem taktického cvičení ŠUMAVA 2014 složek integrovaného záchranného systému Jihočeského a Plzeňského kraje a jednotky SDH podniku Národní park Šumava.  

  Cvičení proběhlo minulý čtvrtek v odpoledních hodinách v katastrálním území obce Bučina  a kromě již zmíněného , mělo za úkol prověřit koordinaci zasahujících složek a koordinaci povolávání sil a prostředků v rámci kraje, mezikrajské i přeshraniční výpomoci. Zasahující složky prověřovaly terénní dostupnost a akceschopnost techniky v podmínkách NP Šumava. Hasiči všech jednotek ověřovali dostupnost zdrojů vody pro hašení, cvičili orientaci a zdolávání požáru ve specifických podmínkách parku.

   

  cviceni 2

   

   

  Cvičení bylo zahájeno krátce po 12. hodině voláním na tísňovou linku 112, kam jeden ze strážců ISS Národního parku Šumava nahlásil, že zpozoroval požár lesa v blízkosti hotelu Alpská vyhlídka na Bučině. Scénář cvičení dále nahlášenou situaci komplikoval tím, že požár se rychle šíří a přímo ohrožuje hotelový komplex, ve kterém se nachází 20 hostů a pět osob personálu, z nichž někteří jsou popáleni a jiní se nadýchali zplodin hoření.

   

  Operační důstojníci HZS Jihočeského kraje vyhlásili poplach jednotlivým složkám IZS, které pak postupně přijížděly na místo události. Jejich prvotní zásah se zaměřil na evakuaci osob z hotelu, poskytnutí první pomoci čtyřem zraněným a na jejich transport sanitkami.

   

  cviceni 1

   

  cviceni 4

   

   

  cviceni 5

   

  Zároveň byl hasiči vymezen nebezpečný prostor, Policie ČR ve spolupráci s Horskou službou ČR uzavřela přístupové komunikace. Zasahující jednotky HZS zahájily na třech místech hasební práce a zřídili čerpací stanoviště vody, kterou pak na požářiště dovážely kyvadlově. Vymezený prostor zasaženého lesa byl prohledáván jak v průběhu hašení, tak i v rámci závěrečného průzkumu. Hasiči postupně nalezli dvě zraněné osoby, které byly transportovány hasiči jednotky SDHP ISS NP Šumava na čtyřkolce k sanitkám ZZS.

  Zasahující záchranáři a technika:

  • profesionální jednotka ze stanice Vimperk (cisterna)

  • profesionální jednotka ze stanice Prachatice (cisterna)

  • profesionální jednotka ze stanice České Budějovice (kontejner nouzového přežití)

  • profesionální jednotka ze stanice Klatovy – HZS Plzeňského kraje (kontejner s kompresorem pro plnění tlakových lahví)

  • profesionální jednotka ze stanice Sušice – HZS Plzeňského kraje (cisterna)

  • jednotka SDH podniku ISS NP Šumava (3x cisterna, 4x Nissan Navara, 2x čtyřkolka)

  • jednotky SDH obcí Borová Lada, Stachy, Horní Vltavice, Strážný, Volary, Zdíkov, Srní se svými cisternami

  • ZZS Jihočeského kraje ze základy ve Vimperku a ze střediska ve Strakonicích (2 vozy)

  • Horská služba ČR, středisko Šumava (1 vozidlo)

  • Policie ČR – obvodní oddělení Horní Vltavice, dopravní inspektorát územního obvodu Prachatice

  K reálnosti celého cvičení přispěly také maskérky Českého červeného kříže, oblastního spolku Prachatice, které dokonale nalíčily "zraněné" figuranty.

   

  -hzs, red-

   


   

   

  ***

  ROZSÁHLOU FOTOREPORTÁŽ Z CVIČENÍ ŠUMAVA 2014, FOTOGRAFA MARTINA KRAMERA, NAJDETE VE FOTOGALERII.

  Sdílet