iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Smlouvu o spolupráci sladili s občanským zákoníkem

  Ředitelé Správy NP a CHKO Šumava a Lesnických škol Písek stvrdili dlouhodobou spolupráci smlouvou

   

  pisek 3

   

  Smlouva o vzájemné spolupráci mezi Správou NP a CHKO Šumava a Lesnickými školami Písek, kterou podepsali ředitelé obou institucí Pavel Hubený a Jiří Holický ve čtvrtek 18. září, má pomáhat nové generaci lesníků pochopit to, že ochrana přírody a lesnický obor nejsou v rozporu, ale naopak v souladu.

   

  Ta opravdu úzká spolupráce mezi námi a Správou parku funguje už přes sedm let. Její nejdůležitější součástí je to, že naši studenti absolvují část své praktické výuky na území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Dnešní podpis smlouvy o spolupráci tomu dodává ten oficiální punc,“ říká ředitel Lesnických škol Písek Jiří Holický.

   

  Tato smlouva ale není první, kterou představitelé Správy NP a CHKO Šumava a Lesnických škol v Písku podepisují. Smluv a memorand už bylo podepsáno několik.

  pisek 5

   

  Tato smlouva je ale jiná, než ty staré. Jednotlivosti z těch všech smluv a memoranda slučuje do jednoho dokumentu, aktualizovali jsme je, konkretizovali a především jsme vše sladili s novou, aktuální podobou občanského zákoníku,“ vysvětluje Jiří Holický.

   

  Pro nás bylo důležité, abychom dostali problematiku chráněných území do naší výuky, chceme, aby naši studenti dostali znalosti přímo od lidí z terénu, kteří na chráněném území provádějí těžby, výsadbu, různé monitoringy, ochranu přírody a podobně. Je potřeba pochopit to, že lesnická činnost a ochrana přírody nejsou dvě odlišné věci, ale jdou ruku v ruce,“ dodává.

   

  Na základě nové smlouvy bude Správa NP a CHKO Šumava studentům Lesnických škol v Písku například poskytovat podmínky pro praktickou výuku studentů, pracovníci Správy NP budou pravidelně studenty vyučovat přímo ve škole, odborné publikace, které vydává Správa parku, se postupně stanou důležitou součástí školní knihovny a oba subjekty se budou vzájemně podporovat při různých akcích.

   

  Je to velmi důležitá forma spolupráce i proto, že velká část našich zaměstnanců má právě lesnické vzdělání a pracují na různých pozicích v lesnictví, ochraně přírody nebo ve státní správě. Je tak jisté, že absolventi této školy mohou najít své místo třeba i u nás. Snad už se také přestanou prohlubovat příkopy mezi lesnictvím a ochranou přírody, které neustále někdo vytváří,“ řekl ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

   

  Já doufám, že spolupráce Lesnických škol v Písku s NP a CHKO Šumava pomůže zvýšit odbornou výuku na škole. Rovněž očekávám, že zřizovatel školy Jihočeský kraj dodrží všechny své proklamace vůči škole, když převedl školní polesí do nové krajské organizace Krajské školní hospodářství České Budějovice,“ zmínil senátor Miroslav Krejča, který se slavnostního podpisu smlouvy účastnil i s částí senátorského výboru pro Evropské záležitosti.

   

   

  - tz nps, foto Š. Rosenkranz-

   

  Sdílet