iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Barvy čaje

  Barvy čaje

   

       Putuju s čajmistrem, zenovým buddhistou a mistrem haiku Honzou Premem Pravětínským údolím. Zastavujeme se u peřejky, nad stříkající a pěnící hladinou proudí chladný a voňavý vzduch. Je to příjemná změna po několika kilometrech pěší chůze v dusnu a místy žhavých paprscích.

  2     Noříme nohy do ledové vody. Vstupuju do tůňky, kde mi voda sahá až po stehna. Bolavé koleno léčí svěží proud. Honza si zapisuje:

   

  Darmošlap -

  koleno i tváře

  zchladil v peřejích.

   

       Docházíme k Boubínu. Míjíme starčky obsypané okáči černohnědými. Květiny připomínají přístaviště plné tmavých plachetnic. Vítr fouká, motýlci přimáčknou křídla k sobě a pevně se drží houpajících se květů.

       Mraky nad námi houstnou a první velké krůpěje padají mezerami mezi majestátnými smrky.

   

  Nabručený psík -

  hlídá nás, když nabíráme

  z pramene.

   

       Je to poslední pramen pod vrcholkem. Budeme nahoře vařit čaj. Není to ještě ani týden, co jsem na stejném vrcholku popil s mladíky z Buku černý absinth. Těším se na čaj a toužím v něm najít kouzlo, které mě zbaví chuti toho temného alkoholu. Honza si opět zapisuje:

   

  Od smrku ke smrku

  sbalenou pláštěnkou

  prohazuji déšť..

   

       Slunce klesá níž, poslední turisté se mají k návratu. Honza rozkládá na stolku vrcholového přístřešku dečku, na ni pokládá miniaturní konvičku na 80 mililitrů vody. Byla prý vyrobená v kaselské peci, má tedy zvláštní zabarvení, místy až do kaleného kovu. Oba šálky byly vyrobeny stejnou původní metodou. Nejsou pravidelné, je vidět, že jde o ruční práci a jistá nepravidelnost dělá z každého takového kousku originál.

       Honza vaří na plynovém vařiči vodu, kterou jsme vynesli od pramene. Horkou ji přelévá do termosky a pěchuje předehřátou konvičku čajem Qi Men Mao Feng, červeným čínským čajem z provincie Anhui. Název prý lze přeložit jako Ochmýřené vrcholky od Velké brány. Dává mi přivonět, poprve k nezalitým lístkům, podruhé ke spařeným. A můžeme pít. Usrkávat, po troškách opatrně polykat a vychutnávat.

       Čaj na dně misky připomíná slunce zapadající závojem par. Načervenalé tóny zvýrazňují chuťový dozvuk doprovázený jemným trnutím. Hodily by se do staré šumavské chalupy, k petrolejce, pod kouřem zčernalé trámy. Zároveň mi evokují rašelinnou vodu v Losenici prozářenou slunečním paprskem. Nebo ranní smrkové lesy ozářené vycházejícím sluncem, jak jsem je viděl ze stořáru za brzkého churáňovského rána.

        Honza zapaluje vonnou tyčinku z Taiwanu. Obsahuje trochu vzácného vietnamského dřeva agarwood ze stromu orličín. Jde o dnes již velmi vzácný strom, který napadá houba, a on pak vypouští pryskyřici. Tato pryskyřice pak dlouhá léta impregnuje dřevo. Je tedy vzácná vůně výsledkem souboje mezi houbou a dřevem.  Stromy orličínu dosahují až stodvaceti let věku a tyčinky z jejich dřeva jsou vzácné a extrémně drahé. Ve volné přírodě se již orličín prakticky nevyskytuje. Nové tyčinky z divoce rostoucích stromů proto nevznikají, bere se jen ze starých zásob1.

   

       Stmívá se, vůně se nese vzduchem. Nahoře na rozhledně fouká, ale pod ní je bezvětří. Zapalujeme ještě svíčku a pokládáme ji vedle tyčinky. Vonná tyčinka a svíčka, dva konkurenti v duchovním světě chrámů a oltářů. Vonné tyčinky patří buddhistům, svíčky katolíkům a pravoslavným. Vzpomněl jsem si, jak jsme kdysi s Ivou Košatkovou přišli do plzeňské katedrály. Iva zapálila tyčinku a snažila se ji umístit mezi hořící moře svíček. Podařilo se jí to, ale já už v periferním vidění spatřil pravou svíčkovou bábu, která jen čekala na příhodný okamžik, aby tyčinku zničila.

       Ukládáme se ke spánku na věži. Už je skoro tma. Fouká mi do zad, spacák mi masíruje tělo, ale naštěstí je teplo, a tak chlad neproniká dovnitř. Honza si zapisuje další haiku:

   

  Z rozhledny

  jsem počůral Boubín

  i noc.

   

       Obrovští ovádi přivítali slunce bez nás. Jejich temný a trochu hrozivý bzukot během hilltopingu nás nakonec vytáhl ze spacáků. Honza přímo na místě rozkládá své čajmistrovské nádobíčko. Připravuje Qi Lan, nefritovou orchidej z Wu Yi, hor v provincii Fujian, proslavených polozelenými čaji. Zapalujeme vonnou tyčinku, ale vítr fouká špatným směrem. Musíme ji umístit tak, aby proud vzduchu nesl kouř k nám, a ne od nás.

   

   

   

   

  1) Orličíny se sice pěstují a očkují houbou uměle, avšak takto získané dřevo nemá potřebné vlastnosti a kvalitu, jelikož je sklízeno již za pouhých několik let. Z toho důvodu jej některé tradičně zaměřené manufaktury již neakceptují jako plnohodnotný materiál. Ode dávna byl agarwood v orientu ceněný při meditacích a jako přísada do luxusních parfémů, zejména v arabských zemích a Japonsku. Jelikož se však stal velmi vyhledávaným i v dalších částech světa s velkou kupní sílou, v přírodě jde o v podstatě vymizelý druh. (Jan Pačes)

   

  Text a foto Roman Szpuk

  Haiku Jan Pačes 

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 


   

  1. Loučení s Friederike

  2. Krátká zastavení   

  3. Oheň tání 

  4. Nesouvislý dialog  

  5. Něžné objetí

  6. Mráz a srdce

  7. Tichá křídla

  8. Co si myslí planety 

  9. Bezejmenný potok 

  10. Pouť okolo andělky 

  11. Město je jiné 

  12. Osamělci 

  13. Staří a mladí 

  14. Zpáteční cesta 

  15. Chodím furt v pantoflích 

  16. Toto místo 

  17. Celé jaro  je erotické  

  18. Na Brantlové dvoře

  19. Socha Rodina 

  20. České středohoří a Šumava 

  21. Hýlové a blesk  

  22. Bělásek a děti  

  23. Omývání barev 

  24. Bolest křídel  

  25. Slunovratova noc 

  26. Květina nezradí svůj květ

   


   

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

    

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice  

  8. Pavoučice sněžn 

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc 

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi  

  25. Domov

  26. Táta 

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně 

  29. Fenka a okoun 

  30. Duha 

  31. Cestou z Najmanky na Radost 

  32.Žluna 

  33. Rehabilitace 

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek 

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána 

  38. Hvězdy a psík 

  39. Malá ťapkající holčička 

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr  

  42. Pouť na Luzný 

  43. Jaké má oči?  

  44. Nejmanka u Hrbu  

  45. První sníh  

  46. Úplňková noc 

  47. Jepice 

  48. Herwart a Empedokles 

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta 

  52. Flöhturm 

  53. Blízkosti opuštěných

   

   

  Sdílet