iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Bělásek a děti

  Bělásek a děti

   

       Procházím loukou na Najmance u Nových Hutí. Co je tu květin! Na zvonečníku černém hodují čmeláci a hned vedle nich se páří zlatohlávci tmaví. Na „černé“ květině „tmaví“ brouci. Zato slunce svítí oslnivě a probudilo v lučním koutě až u lesa, tam, kde je nejtepleji, žluté rozpustilky arnik.

    1   Křehké lokýnky kohoutků lučních obletují velcí bělásci ovocní. Jeden z nich má děravé křídlo. Zbývá mu z něj jen malý pás. Je vidět, že mu létání dělá obtíže. Jako by v tom třepetání pokulhával. Vida, i ve vzduchu se dá kulhat. A přesto dosedá na fialové kvítky a opájí se vůní a horkem louky, do které se opírají polední paprsky. Je uhranut tou krásou a nenechá se svazovat indispozicí svých křídel. Vidí jen ty květy, jen pro ně tu poletuje, a dokud mu to zranění dovolí, nedá si oddechu.

   

       Na chaloupku přijelo několik rodin z celých Čech. Hrají tu po lesích jakousi bojovou hru. Mojmír je zvídavý a sebevědomý chlapec snad jedenáctiletý. Stojíme nad sudem pod okapem. Je plný vody. Na hladině plavou můrky zubočárníka brusnicového.

       „Jedenáct, dvanáct“, počítá Mojmír mrtvolky.

       „Je to můra vázaná na borůvčí,“ vysvětluju. „Na půdě jich je spousta.“

       Stoupáme tam po dřevěných schůdcích, dvě můrky sedí na střešním okně za clonou špinavých pavučin z dílny pokoutníka. Jak se tam dostaly? Chtěl bych je zachránit, ale můrky se plaší, to by se do těch pavučin zamotaly ještě víc.

       Vybavuju si haiku od Petra Magdona Šuláka z Volar:

   

  Z dlaní od pavučin

  vylétá motýl.

   

       A pak je tu sedmiletá Tonička, dívenka s temně modrýma očima. Zdědila je co tajné poselství poupátka po mamince. A možná jí časem zaplanou stejným ohněm i vlasy.

       Tonička miluje brouky. Kolem nás poletují listokazi zahradní.

       „To jsou kazilisti?“ ptá se.

       „Listokazi,“ opravuju ji. Brouci dělají díry do listů plané třešně, která nad námi rozkládá své vysoké větve. Utrhneme větvičku, přineseme ji Toničce. Rozloží listy na lavici a vede hovor se třemi brouky, které vyrušila z hodování.

       „Tady budeš!“ přikazuje jednomu ze škůdců a pokládá ho na list. A pak mu hladí krovky a konejší ho: „Malinkej. Chlupatej.“ Druhého zavírá do plastového domečku a přikládá mu tam dostatek potravy, pod kterou se blahobytný brouk úplně ztrácí, takže se po chvíli nemůžeme dopočítat. Měli by tu být tři, jsou jen dva. No jasně, jeden se ukrývá pod listem jak pod peřinou.

       Brouci jsou zpomalení, asi i vyděšení. Tonička si s nimi povídá, ale brzy se kolem nás začnou rojit muchničky, vojsko nenápadné, ale o to vražednější. Leze nám do očí, kouše, kamkoliv se dostane. Komára zabijete, ováda také, ale tuhle mnohačetnou drobotinu ne.

       Krásná sedmnáctiletá dívka nám nabízí repelent predátor forte. Na obalu stojí, že je testován v extrémních podmínkách lužních lesů a zátopových oblastí. Na chvíli to pomáhá. Pak touha po krvi zvítězí.

       „Nebylo to ještě testováno v extrémních podmínkách šumavské Najmanky,“ pokyvuju hlavou a ustupuju na chvíli do chalupy.

   

       Nechci uvádět jméno té dívky, která nám repelent nabídla. Říkejme jí třeba Alice. Za pár měsíců jí bude osmnáct let. Pohlédnu-li do jejích očí, znejistím. Jsou hluboké, světle šedě modré. A kolem zorniček plane slabá narudlá korona.

       Má krátký střih. Od kadeřníka chce, aby jí to vzal co nejvíc nakrátko, aby k němu zas dlouho nemusela. Dokonce uvažuje o tom, že by si nechala hlavu oholit.

       Je přemýšlivá a nachází vlastní cesty.

      Sedíme v sednici. Alice mi ukazuje svůj náčrtník. Umí skvěle kreslit, načrtává tváře kolem sebe. Tužky má v penálu ozdobeném drobnými ptáčky zpěváčky.

       „Co to vlastně je konceptuální umění?“
       Nedokážu to zformulovat. Bavil jsem se před časem s jedním mladíkem, který mi říkal, že co dnes není v umění konceptuální, to jako by nebylo.

  2     „Staří mistři uměli udělat precizní a dokonalé dílo,“ odhaduje Alice. „Měli dokonalou techniku. Ale konceptuální umělec nic do dokonalosti nedotahuje, zůstává u myšlenky.“

       „Ach, proto ty komplikované výklady současného umění,“ říkám si. „Je toho třeba hodně nažvanit, aby byl koncept pochopen.“

      

       Odcházím do lesa fotit starým měcháčem Zeiss Ikon, který mi půjčil pan Kadoch. A ona jde se mnou. Leze na posed jako dlouhonohá kočka. Je prý zvyklá, její táta je myslivec. Tak si představuju Katy z Klostermannovy knihy Ze světa lesních samot. Zbavená vší koketérie a kalkulu už prohnaných a třeba i mladších dívek zůstává čistá a hravá. Ale i vážná. Vracíme se k ohništi, které obklopují klády nahrazující lavice. A ona na nich balancuje sem a tam.

   

  Text a Foto: Roman Szpuk 

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

   


   

   

  1. Loučení s Friederike

  2. Krátká zastavení   

  3. Oheň tání 

  4. Nesouvislý dialog  

  5. Něžné objetí

  6. Mráz a srdce

  7. Tichá křídla

  8. Co si myslí planety 

  9. Bezejmenný potok 

  10. Pouť okolo andělky 

  11. Město je jiné 

  12. Osamělci 

  13. Staří a mladí 

  14. Zpáteční cesta 

  15. Chodím furt v pantoflích 

  16. Toto místo 

  17. Celé jaro  je erotické  

  18. Na Brantlové dvoře

  19. Socha Rodina 

  20. České středohoří a Šumava 

  21. Hýlové a blesk  

   


   

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

    

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice  

  8. Pavoučice sněžn 

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc 

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi  

  25. Domov

  26. Táta 

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně 

  29. Fenka a okoun 

  30. Duha 

  31. Cestou z Najmanky na Radost 

  32.Žluna 

  33. Rehabilitace 

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek 

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána 

  38. Hvězdy a psík 

  39. Malá ťapkající holčička 

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr  

  42. Pouť na Luzný 

  43. Jaké má oči?  

  44. Nejmanka u Hrbu  

  45. První sníh  

  46. Úplňková noc 

  47. Jepice 

  48. Herwart a Empedokles 

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta 

  52. Flöhturm 

  53. Blízkosti opuštěných

   

   

  Sdílet