iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Najmanka u Hrbu

  Najmanka u Hrbu

   

   

  najmanka     Chalupa je chladná, ale venku je už teplo. Panuje babí léto.

       Přede mnou leží román Leonida Leonova Ruský les. Dočítám se v něm, že na pokroku lidstva se musí účastnit celá Země, tedy i příroda. Vnímám občas pokrok jako sebevražedný výpad dopředu bez ohlédnutí se zpět. Člověk dobývá vesmír a netuší, co mu přinesou příští roky. Předbíhá vítr, tok řeky, let meteoru, předbíhá život. Dávám přednost spolu-kroku, doprovázení dějů v přírodě.

   

  ***

   

       Do dřímoty mi vniká nějaký bzukot. To moucha mi našeptává: Podzimní ptačka je plná oranžových ryb. Rozhlížím se. Planá třešeň má podlouhlé listy zdobené krůpějemi noční vlhkosti. Jako by svoji korunu zamkla na třpytivé zámky zamilovaných.

       Skláním se k sarančeti.

       „Kdo tě tak zřídil?“ ptám se lezoucího chromajzlíka. „Nemáš jednu nohu, kus tykadla Ti taky někdo urval.“ A přesto se ten malý tvor pokouší zbylou nohou i stridulovat.

       Opodál skočil na svou oběť dravý pavouček. Skákavka pruhovaná. A už ji má! Asi je to malá muška. A copak je tady? Na podezdívku chalupy si sedl motýl a vyhřívá svá bohatě vykrojovaná křídla. Je to babočka bílé cé. Nebojí se, i když se skloním přímo nad ni.

       Uvědomuju si, že tohle všechno mohu vnímat jen díky míru. Zatím se nemusím strachovat o životy svých blízkých jako Leonov za druhé světové války. Zatím. Mám tu výsadu prožívat krásu a neohlížím se, odkud se vynoří nějaký nepřítel. Jako tahle malá ploštička šišková. Leze po stole, a když se mě lekne, honem se schová do hřbetu silné Leonovovy knihy. Nezná její moudrý obsah, ale nachází v ní úkryt. I to je moudrost.

       Procházím chalupou. Kolik je v ní tajuplné veteše, starý šicí stroj, nějaké váhy se závažími na miskách, vše je pokryté měděnkou. Střešní okénko vroubí pavučiny, to ale není špína, je to pohřebiště různých můrek a mušek a nakonec i samotných pavouků, kteří nacházejí smrt ve vlastním důmyslném díle.

   

  ***

   

       Vzpomenu si na Zdenu z eldéenky. Je jí slabě přes třicet. Dvě děti porodila, při třetím se něco nezdařilo a zůstala postižená. Nemluví, nereaguje. Stařenky vyrábějí v dílničce plyšáky. Zdena občas plyšáka vezme a schová ho. Pro sebe? Pro miminko, které už nebude moci nikdy pochovat?

  najmanka1     Nebo bývalý oficír Standa z hospody Na Koreji. Byl to svalnatý chlap, patřil k průzkumákům. Jednou nacvičoval s druhem ve zbrani u kasáren na Sloupu chvaty. Jeho kamarád uklouzl tak nešťastně, že se zabil. Standa zhubnul, kráčí nejistě. Kdo by v něm hledal namakaného vojáka? Nese si mrtvého kamaráda s sebou, stejně jako Zdena v sobě chová své třetí miminko.

       Jedeme na Nové Hutě koupit něco k pití. Stromy září všemi barvami, ale hodně listů už opadalo. Ve vzduchu je cítit, že se blíží chladné a sychravé listopadové mlhy. U hřbitovního plotu shrabuje stařec listí. Pracuje pomalu a soustředěně, z korun se na něj snášejí další listy. Nepotřebuju více, než pozorovat tohoto starce. To je mé vlastnictví přítomného okamžiku.

   

   

  Text: Roman Szpuk

  Foto: Roman Szpuk 

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Žluna

  32. Rehabilitace

  33. Bez střechy

  34. Jako bílý šátek

  35. Nepoučitelní

  36. Dobršská brána

  37. Hvězdy a psík

  38. Malá ťapkající holčička

  39. Zářijové plody 

  40. Buchingerův dvůr 

  41. Pouť na Luzný

  42. Jaké má oči? 

   

   

  Sdílet