iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Obce

  Články

  KOMENTÁŘ V. Klause ml.: Co je víc, tetřev nebo člověk?

   

  „Ludánek“ Homolka se na podobně znějící otázku („Co je víc, manželka nebo matka?“) neodvážil odpovědět. :-)   Já to zkusím.

   

   

  Hraničník (1282 m; německy Reischelberg) je, jak název napovídá, hraniční horou Šumavy mezi povodím Vltavy a Dunaje, mezi Českou republikou a Rakouskem.

   

  Z rakouské strany je hora součástí lyžařského areálu Hochficht. Z hlediska sněhových podmínek je sice logicky pro lyžování vhodnější severní část kopce na české straně, ale není tam lanovka ani sjezdovky. Není tam nic.

   

  Desítky tisíc aut tedy v zimě každoročně ekologicky smrdí na cestě mezi Lipenskou přehradou a Hochfichtem, pak Češi vytáhnou peněženky a sociálně podpoří své chudší rakouské sousedy za permanentku, občerstvení a tak. Protože si chtějí zalyžovat.

   

  A jsme u jádra věci. Ti lidé na Šumavě musí přece z něčeho žít. Hlavní letní sezóna je krátká, penziónků a hotýlků hodně. Jiná práce v regionu není. Cestovní ruch je čistý průmysl.

   

  Já už byl hodněkrát na Šumavě v létě na kolech (dokonce asi třikrát i se studenty), asi dvakrát se byl koupat na Lipně. Ale v zimě se tam procházet od turistického střediska k hotelu nepojedu!! Pojedu lyžovat. Podobně asi uvažuje většina lidí, proto je tam zimní sezóna dlouhá a mrtvá.

   

  Postavit lanovku z české strany a dát práci českým lidem, oživit v zimě tuto část Šumavy – čemu a komu to proboha vadí?

   

  Vadí to Zeleným Khmérům, kteří by nejraději dostali Šumavu do stavu před rokem 1989 (to byla supr ekologicky chráněná před lidskými narušiteli dvojitým ostnatým drátem).

   

  Současné ministerstvo životního prostředí stavbu lanovky začátkem listopadu zamítlo. Ohrožuje to tetřeva. Ohrozilo by to lesy.

   

  Hmm, další zelený guru – Bursík, před lety tvrdil, že to ohrožuje datla tříprstého. Ale datla asi mezitím vyhubil uměle vysazovaný „původní“ tetřev. K ochraně lesů (a zejména kůrovců) prováděnou ekologickými fanatiky na Šumavě se snad nemá smyslu vyjadřovat. To se stačí projít zničenou centrální Šumavou.

   

  Také Rakousko k české lanovce (ke svojí ne) vydalo negativní stanovisko, protože chrání i rysa ostrovida. Patrně tedy především na českém území. Ale rys naštěstí ostře vidí, tak jistě hraniční cedule respektuje.

   

  A co my s tím? Upřímně řečeno, nevím. Média to nezajímá, protože to není v Praze a navíc – fandí „aktivistům“.

   

  Řešíme Tibet, Afghánistán, vraždění civilistů na Ukrajině, národ se pomalu do krve hádá, zda je říší zla Evropská unie, Rusko či USA. Ale naše vlastní záležitosti jako vyšší a vyšší daně, byrokratické buzerace a teror různých organizovaných menšin (nejen „ekologických“) – si děláme sami.

   

   

  Václav Klaus ml.

   

   

  (hnutiduha)

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #4 Zdeněk Ch. 2014-11-27 07:14
  rozpočet přijmy duháků
  http://www.hnutiduha.cz/o-nas/financovani
  Citovat
   
   
  #3 Roman 2014-11-26 21:38
  Já zvedám ruku pro tetřeva, protože v našich podmínkách by to byl zase SUPERTUNEL. Většinu pracovních míst by zabrali přistěhovalci, místním by se "uplivlo" pár stánků s klobásou a cena za permanentky by byla opět dostupná jen pro přespolní. Vždyť, kdo dnes ekonomicky ovládá Šumavu? Přespolní podnikatelé.Pod ívejte se do obchodního rejstříku-Lipno , Modrava, Kvilda.Poslouch al nás někdo ze Šumavy, když jsme chtěli Kaplického knihovnu v Praze? Také si to rozhodli páni Bém a Klaus st.
  Citovat
   
   
  #2 Zdeněk Chval 2014-11-26 15:34
  Zajímalo by mně z jakých peněz nebo jak sou dotovaný hnutí tipu duha z jakých zdrojů získávají peníze na svůj provoz na chod svých kanceláří nebo jak to je jestli to je stát nebo soukromí sektor tak z čeho nebo jak
  Citovat
   
   
  #1 Ing. Libor Bezděk 2014-11-26 10:12
  Někdy mají i neoblíbení politici holt pravdu.
  Zdravím Slunce v duši
  Ing. Libor Bezděk
  Citovat