iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Obce

  Články

  "Když se chce, všechno jde"


  Následující zpráva je plná pozitiv. Ukazuje, že touha po transparentnosti jde realizovat navzdory nechuti mnohých. Portál www.sumava.eu  dlouhodobě podporuje a spolupracuje s Rekonstrukcí státu, Oživením apod. Komunální i senátní volby se blíží. Až budete vybírat, koho na volební listině zakroužkovat, dejte si deset minut na bedlivé prozkoumání webu REKONSTRUKCE STÁTU  a  STAROSTOVEZATRANSPARENTNOST

   

  24.9.2014

  za sumava.eu MUDr. Marek Matoušek  STAROSTOVÉ VZKAZUJÍ VLÁDĚ:

  NEČEKÁME NA VÁS, ZAČÍNÁME ZVEŘEJŇOVAT SMLOUVY NA INTERNETU SAMI

   

  Zatímco veřejnost sleduje urputný boj vlády, jak neschválit registr smluv, skupina starostů vyzývá své kolegy, aby smlouvy začali zveřejňovat sami už nyní.

   

  Takřka stovka starostů obcí, od velkých měst po malé vesnice, podpořila před několika měsíci na internetu návrh zákona o registru smluv výzvou Starostové pro transparentnost. Dali tak veřejnosti jasně najevo, že se zveřejňování smluv neobávají, jak argumentují někteří jeho odpůrci.

   

  ,,Zjistili jsme, že již desítky obcí od Prahy přes Liberec, České Budějovice, Děčín až po mnoho malých vesnic smlouvy zveřejňují a vidí v tom převážně výhody jak pro svůj úřad, tak především pro své občany“, uvedl Vít Masare z Oživení.

   

  logo9Oživení proto vybudovalo na stránkách www.starostoveprotransparentnost.cz podpůrnou základnu pro ty, kdo zveřejňovat smlouvy chtějí, pouze dosud nevěděli, jak na to, chyběl jim čas či zkušenosti, potřebovali se poradit. Nový web, který Oživení spustilo, obsahuje jasně popsané konkrétní kroky, jak smlouvy zveřejňovat společně se zkušenostmi těch, kdo to již dělají. Dále bude představitelům obcí k dispozici právní poradenství, pokud si nebudou se zveřejňováním vědět rady.

   

  „Desítky starostů vyjádřily vůli zveřejňovat smlouvy. Je férové je nyní konkrétně podpořit, aby mohly s uveřejňováním bez obav začít či aby pro ně uveřejňování smluv bylo co nejméně zatěžující,“ dodává Lenka Franková z Oživení.

   

  Výzva starostů pro transparentnost jejich kolegům:

   

  Bez ohledu na lavírování a kličkování poslanců chceme občanům ukázat, že změna může přijít i zdola, od starostů měst a obcí. Nechceme se spoléhat na předvolební sliby, které pro mnohé poslance nic neznamenají.

   

  Chceme zveřejňovat smlouvy i přesto, že nám k tomu vláda neposkytla centrální nástroj v definitivní podobě. Přes naši trvající podporu zákonu o registru smluv, chceme již nyní tuto podporu společně proměnit ve skutečnou transparentnost, na kterou, pokud by měla záviset na poslancích, bychom čekali zřejmě věčně.

  Vyzýváme proto všechny starostky a starosty obcí, aby se k iniciativě Starostové pro transparentnost připojili, začali uveřejňovat smlouvy a dali tak najevo, že jim záleží na otevřeném přístupu k občanům i na úspoře veřejných prostředků.

   

  Na Šumavě už začali např. na Kubově Huti  jmenovitě  starosta Zbyněk Klose.

   

  "Jak na to", je velmi prosté. Zde je velmi jednoduše popsaný návod.

   

  Kdo bude dalším?

   

  MUDr. Marek Matoušek

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Zdeněk Ch 2014-09-25 07:59
  Zveřejňování smluv je hezký ale korupci to stejně nezabrání kdo chce někoho uplatit tak ho uplatí i kdyby byl zákon jaký chce tak tomu nezabrání jo takhle kdyby bylo zákon podat na začátku volebního období soupis majetku kompletní doložit jak k tomu dotyčný přišel získal po té udělat to samé na konci a co by neodpovídalo výdělku z funkce stanovit 75% daň z luxusu a provést zdanění přijmu tak to by byla jiná zbraň a mně lo by se to stahovat i na nejnižší úředníky policisty a jiné lidi v různých pozicích statní správy ať samosprávy nebo správy státu k omezení korupce nepovede ani služební zákon také to neřeší omezení korupce to jen že to zřídí teplé místečko někomu kdo to bude mít na starosti ale k úplatkařství to nezabrání nijak jedině tvrdé postihy formou zdanění kontrolou majetku jak k tomu přišel kde nato vzal jestli to odpovídá tomu co si muže vydělat dále pokud se něco takového prokáže a bude to vážné provinění tak zákaz jaké koliv práce ve statní správě ve službách státu a to jaké koliv pozici jedině tak lze korupci minimalizovat na co nejnižší úroveň a pak by k tomu přispělo také možnost volby a odvolaní zástupců lidu ale i referendum za odvolatelnost úředníku samosprávy a správy
  Citovat