iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Obce

  Články

   Oheň tání

   

       Trochu opožděně se vracím k náhlému oteplení z 24. 1. 2018. Ještě ráno jsme na Churáňově měli 83 cm sypkého sněhu. A před 16 hodinou SEČ mi průměr na latích ukázal smutnou hodnotu 68 cm břečky. Maximální teplota se vyhoupla na 4,2 °C, což samo o sobě není tolik. Vlažnému vzduchu však pomohlo i mrholení a vítr s maximálním nárazem 17,7 m/sec.

   

  ***

   

       V lese se tání projevuje hustým deštěm a pleskavými lavinami z rozpouštějících se sněhových duchen. Popojdu kousek do nitra smrčiny. Propadám se těžkým sněhem s pevnou krustou popadané námrazy. Svírá mi nohy až po kolena. A pak stojím a dívám se, jak kosé paprsky proletují do lesního interiéru. Sváří někdo posvátné ozdoby na klenbě? V jejich napnutých svazcích letí dolů kapky jak vodní okuje. Propadají níž a níž po větvích, visí v jehličí jak za stopečky, chvějí se, jen jen spadnout až úplně dolů. Připomínají ozdravnou perličkovou lázeň a vskutku, místy se zdá, že opět kloužou vzhůru podél drsné kůry a léčí stařecké suky smrků.

       Hned si vybavuju kouzelný popis podobného jevu od Františka Švantnera: „I nejslabší pohyb byl pro ně povážlivý, protože měly hladká lůžka a samy byly pečlivě vybroušené a zakulacené, a tak v nich napřed křísly blesky, zasvítily jako svatojánské mušky, a třebaže všechno kolem se vlnilo jásáním a zářením, jejich světla byla nejpronikavější, přímo jako malá slunce; potom se kutálely po stéblech k zemi, ale hned zase vyskakovaly zpátky na lístky, jako by je někdo vystřeloval, prodíraly se mezi brebentícími plamínky, běhaly sem tam jako živé stříbro...“ (Nevěsta hor)

   

  oheň tání

   

  ***

   

       Jak zvolna pohybuju hlavou, oslňuje mě krůpěj větší než ostatní. Její svit je nazlátlý a připomíná rudého obra na noční obloze, třeba Antares, Aldebaran nebo Betelgeuse. Nemohu se od toho svitu odtrhnout. Pozorně se dívám, je možné, že mi odtamtud někdo posílá bezeslovné znamení. Ostatní krůpěje pohasínají, ustupují před touto jedinou, která však nyní září jen pro mne. Ani člověk stojící vedle mě by ji takto neviděl.

       Naslouchám větru v korunách. Kdykoliv sílí, zpozorním. S malou prodlevou se dolů spouští další houf kapek, které mi dopadají na bundu. Za chvíli jsem promočený lijákem, přestože je obloha takřka jasná. Jen na jihu se drží oslnivá vata föhnové zdi a na severu se matně zbarvuje nízká duha. A na východě přetéká z Plání mlha v podobě oblačné peřeje. Neslyšně hučí do údolí pod Zadov a během sestupu se rozpouští na závětrné straně v teplejším a sušším vzduchu.

   

  Text a foto: Roman Szpuk


   

  MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

   

  1. Loučení s Friederike

  2. Krátká zastavení  

   


  MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Cestou z Najmanky na Radost

  32.Žluna

  33. Rehabilitace

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána

  38. Hvězdy a psík

  39. Malá ťapkající holčička

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr 

  42. Pouť na Luzný

  43. Jaké má oči? 

  44. Nejmanka u Hrbu 

  45. První sníh 

  46. Úplňková noc

  47. Jepice

  48. Herwart a Empedokles

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta

  52. Flöhturm

  53. Blízkosti opuštěných

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 polamnibabb1983 2018-05-03 13:18
  Спасибо за публикацию, если есть возможность постарайтесь отобразить новые тенденции в этой теме в будущем Информацию взял к себе на проект http://buy-accs.ru/read/primechanie-akkauntov-human-mix-second-hand-imap примечание аккаунтов
  Citovat