Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Předpověď počasí z minulého týdne se bohužel vyplnila. V sobotu ještě nikdo nechtěl věřit tomu, že přijde počátkem týdne tak výrazné oteplení. Vždyť sobotní ráno bylo tím nejchladnějším z celé zimy. Jak nám sdělil náš spolupracovník Antonín Vojvodík, na stanici Perla klesla teplota na -30,0°C. Pod mínus 25°C se dostala ještě teplota na Rokytské slati, Březníku a na Horské Kvildě. Neděle už přinesla hodně oblačnosti, teploty však zůstaly pod bodem mrazu. V úterý přecházel přes Šumavu výrazný frontální systém, srážky byly během dne od výšky 700 metrů sněhové, postupně však přecházely v dešťové. Napadlo místy i přes 10 cm sněhu, který ale vlivem deště, větru a stoupající teploty začal rychle odtávat. Středa byla dle předpokladů nejteplejším dnem týdne, teploty na mnoha místech překračovaly i +10°C. Například v Prachaticích bylo maximum 11,9°C, ve Čkyni 12,1°C a ve Strakonicích 13,1°C. Vysoká maxima zaznamenaly i vyšší polohy, Volary měly maximum 9,0°C.

   

  Čtvrtek již přináší nižší teploty než středa. Stále však fouká silný vítr, který začne slábnout až během pátečního dne. Maximální teploty se zastaví kolem +7°C. Obloha bude oblačná, k večeru a v noci se přidá déšť, v polohách nad 800 metrů by mělo sněžit.

   

  Pátek bude oblačný, postupně až zatažený s deštěm, nad 900 metrů se sněžením. Denní teploty od +4°C do +7°C. Sobota přinese opět zataženou oblohu s deštěm, nad 800 metrů, postupně ve všech polohách se sněžením. Nejvyšší denní teploty budou v ranních hodinách kolem +5°C, během dne dojde k ochlazování.

   

  Nedělní počasí bude již zimní se sněhovými přeháňkami a teplotami kolem bodu mrazu. Vítr ale opět zesílí. Na počátku příštího týdne bude nadále panovat velká oblačnost se sněhovými srážkami, jen v podhůří Šumavy v polohách pod 500 metrů se můžou přechodně objevit dešťové srážky. V polovině týdne by se však mělo dle současných modelů lehce ochladit srážky budou sněhové ve všech polohách.

   

  Výška sněhu na Šumavě 31. ledna: Velký Javor 100 cm, Březník 65 cm, Bučina 30 cm, Churáňov 20 cm, Modrava 20 cm, Vimperk 9 cm, Volary 3 cm, Stožec 2cm. Beze sněhu či nesouvislá pokrývka: Lipensko, Borová Lada, Velhartice, Sušice, Hojsova Stráž.

   

  (ir)

   

  Snímky z webkamer dokládající sílu oblevy

   

  Horská Kvilda 29. ledna - před oblevou

   

  Horská Kvilda 31. ledna - po oblevě

   

  Sušice 29. ledna - před oblevou

   

  Sušice 31. ledna - po oblevě

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #3 www.novapec.cz 2013-02-03 09:02
  Dobrý den, ještě jednou.
  Stanice je zde.
  http://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/locality/pollution_locality/loc_CPRA_CZ.html

  Je pravda, že stanice měří primárně kvalitu ovzduší, ale musím s Vámi nesouhlasit, protože teplotní čidlo je umístěno ve 2m dle norem nejen ČHMI. Proto zde uvedená teplota je relevantní.

  Jen bych ještě doplnit, že veškerá data jsou měřena čidly která jsou každý rok certifikována (kalibrována).

  S pozdravem
  Václav Šesták


  Cituji sumava.eu:
  Teplotní údaj, který je použit v článku je z naší meteostanice na okraji města, samozřejmě je možné, že v jiných částech města byla teplota ještě vyšší. Radiační štít na meteostanici ve městě, která primárně měří čistou ovzduší, není zcela dle regulí, proto maxima mužou být lehce zkreslena.
  Citovat
   
   
  #2 sumava.eu 2013-01-31 15:36
  Teplotní údaj, který je použit v článku je z naší meteostanice na okraji města, samozřejmě je možné, že v jiných částech města byla teplota ještě vyšší. Radiační štít na meteostanici ve městě, která primárně měří čistou ovzduší, není zcela dle regulí, proto maxima mužou být lehce zkreslena.
  Citovat
   
   
  #1 www.novapec.cz 2013-01-31 11:39
  V Prachaticích byla teplota ještě vyšší než píšete. Byla dle aut. stanice ČHMI byla teplota 12,9°C.

  http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/aqindex_slide1/mp_CPRAA_chart_T2m_CZ.png
  Citovat