Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Reakce na kácení lesů v Boubínském pralese

   

   

  Reakce na kácení lesů v Boubínském pralese

   

   

   

  Dovoluji si reagovat na příspěvek pana Bláhy ohledně Boubína (viz zde). Níže je uvedena tisková zpráva Lesů ČR.

   

   

         Díky ekoteroristům, jako je pan Bláha a jemu podobní, máme na Šumavě totálně zničené rozsáhlé plochy lýkožroutem smrkovým, například Prameny Vltavy, Třístoličník, Trojmezná, Poledník, Mokrůvky. Pokud chce pan Bláha, aby byly boubínské porosty ponechány na pospas lýkožroutu smrkovému prosím, ale lesníci jsou zcela opačného názoru. Na rozdíl od pana Bláhy lesu rozumí a dělají vše, aby byla Šumava nadále zelená.

   

   

         Pane Bláho Vy a Vám podobní škodíte Šumavě, já zde žiji 68 let, v lesnictví pracuji 40let. Nechci se dočkat zrzavé Šumavy.

   

   

  Bohumil Kantor
  absolvent Střední lesnické technické školy Písek 

   

   


   

   

   Tisková zpráva Lesů ČR

   

   

  V bezzásahové části Boubína Lesy ČR nikdy nekácely a kácet nebudou

   

   

   

         Kůrovec už několik let likviduje centrální část jihočeské národní přírodní rezervace Boubínský prales. Lesy České republiky Boubín spravují a v jádru rezervace netěží ani těžit neplánují. Respektují zákony a bezzásahový režim.

   

   

         Kůrovec se ale šíří do okolních lesů, ve kterých se už zasahovat může a opět ze zákona musí. Současně ale Správa národního parku CHKO Šumava svým letošním rozhodnutím veškeré lesnické zásahy zásadně omezila. Největší problémy s kůrovcem jsou nyní v zóně lesů národní přírodní rezervace v těsné blízkosti bezzásahové oblasti. V ostatních porostech, které navazují na boubínskou rezervaci, a kde lesníci běžně hospodaří, se díky jejich včasným zásahům objem letošního vytěženého kůrovcového dřeva výrazně snížil, a to víc než o 70 procent oproti očekávanému objemu. Vytěžilo se zatím 73,5 tisíc m3 kůrovcového dřeva. V jádru rezervace se netěží a nebude s tím, že porosty jsou tam, boubinpokud jde o kůrovce, v kalamitním stavu.

   

   

         „Kůrovec, který se namnoží v bezzásahové zóně, se nikam neztratí a logicky napadne stromy v okolí. Matematika je v tomto případě neúprosná. Kůrovec se šíří exponenciálně. Z jednoho stromu je napadeno deset dalších. Chceme být připravení a případně zasáhnout, ale nejde o masivní těžbu ani o vytváření holých ploch či ekonomický zisk, ale o obranu lesa před rozšířením kůrovce v dalších lesích. V bezzásahové zóně jsme nikdy nekáceli a kácet nebudeme, ani jsme o to nežádali,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

   

   

         Médiím jsou podsouvány nepravdivé, mylné a zkreslené informace o záměru podniku kácet v bezzásahovém nejcennějším jádru pralesa, většinou lidmi, kteří nemají za žádné lesy odpovědnost. Lesníci z celé země se po několikaletých zkušenostech s kůrovcovou kalamitou shodují na jediném: Kalamita se dá zastavit nebo zpomalit jen včasným nalezením kůrovcových stromů, jejich těžbou a asanací. Nezasahovat znamená obětovat les, ve kterém se časem vytvoří obrovské plochy s odumřelými stromy a rozpadlými porosty a kůrovec se bude stále exponenciální řadou šířit dál, až postihne celý lesní ekosystém! Správci CHKO nicméně podmínky zásahů ještě zpřísnili a Lesy ČR samozřejmě podle jejich letošního rozhodnutí postupují. To se potvrzuje i při terénních kontrolách Správy, která neshledala žádné pochybení.

   

   

         „Napadení smrků kůrovcem v okolí jádra boubínské rezervace zatím není v kalamitním rozsahu, ale důležité je se na takovou variantu připravit. Lesníci z Lesů České republiky chtějí kůrovce zastavit s ohledem na přírodu i zákony. Jejich zodpovědný přístup musím jen ocenit,“ okomentoval situaci ministr zemědělství Miroslav Toman.

   

   

        Budoucnost boubínských lesů řeší i tamější veřejnost a názory se různí. Vedle odpůrců kácení například letos v srpnu předali demonstranti z několika spolků řediteli šumavského národního parku výzvu, ve které poukazovali na striktní podmínky správců parku a žádali více zásahů proti kůrovci.

   

   

  Zdroj: Lesy ČR,
  ilustrační foto (asi stoletý porost na Boubíně vzdálený sto metrů od bezzásahového jádra), archiv LČR

   

   


   

  Sdílet