Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Rekordní sezóna na Lipensku

   

  lipenskod

   

  Lipensko má za sebou rekordní léto

   

   

   

         Rekordní léto mají za sebou podnikatelé na Lipensku. Potom co vláda uvolnila koronavirová opatření se ubytovací kapacity v okolí lipenské přehrady zaplnily do posledního místa. Většina turistů byla z České republiky, cizinců bylo ve srovnání s předchozími léty minimum.

   

   

         Léto na Lipně si pochvalovali především lipenští kempaři. Václav Mareš, spolumajitel kempu U Kukačků v Pihlově zaznamenal ve srovnání s předchozími léty nárůst počtu klientů i další zajímavosti, které vyplynuly z končící sezóny. „Měli jsme opravdu nabito. Většina hostů byla z tuzemska. Na druhou stranu, k nám jezdí někteří cizinci dlouhé roky a tito skalní, nevynechali ani letos,“ uvádí Mareš. Podle něj letos do kempu přijela řada nových hostů, leckdy úplných začátečníků. „Často jsem musel pomáhat parkovat karavan. Viděl jsem řadu klientů, kteří dlouho řešili problémy související se stavbou stanu. V ruce měli návod a zkoumali jak dál. Zkrátka letos byla návštěva kempu trendem,“ shrnuje Mareš. „Letošní sezóna dopadla dobře i přestože jsme mohli otevřít až koncem května. Kemp byl od července plný až do konce srpna. Oproti jiným rokům byly pobyty celkově kratší, změnilo se složení hostů; přijelo k nám asi 60% Čechů a 40% Němců, Rakušanů a Holanďanů. Počasí toto léto vyšlo nádherné a přispělo ke spokojenosti hostů,“ uvádí Tereza Wilzingová z Camping resortu Frymburk, který patří k nejluxusnějším na Lipensku a v minulých letech ho vyhledávali většinou cizinci.

   

   lipensko

   

         „Je zřejmé, že Češi letos v létě znovuobjevili krásné Čechy. Na rozdíl od jiných let zde v létě absolutně dominovala čeština a počet letních návštěvníků rozhodně vzrostl. Hlásí to celý region od Stožce po Rožmberk. Co mě osobně těší je skutečnost, že se podařilo prosadit celou oblast Lipenska. Přestože byly červenec a srpen nadprůměrné, tak z pohledu celoročních tržeb se stále nepodařilo zacelit ztráty způsobené koronavirovými restrikcemi," hodnotí letní sezónu Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, která se stará o rozvoj území od Stožce po Rožmberk. Rekordní sezónu zažili na Vítkově Hrádku, podle Miroslava Kovačičína sem přišlo nejvíce lidí za více než 20 let, kdy se stará o obnovu této nejvýše položené hradní zříceniny u nás. „Začátek byl kvůli koronaviru katastrofický. Museli jsme sáhnout do finančních rezerv z minulého roku. Po vládním rozvolnění, ale bylo vidět, že lidé zůstali v tuzemsku. Takové návštěvy jsme na hrádku nezažili,“ uvádí Miroslav Kovačičín.

   

   

         Návaly turistů čekaly i provozovatele lipenských přívozů. Karel Kukačka dělá kapitána lipenského přívozu v Horní Plané už 24. sezónu, ale tolik lidí nepamatuje. Podle jízdního řádu měl pasažéry vozit do Bližší Lhoty celkem 18 krát denně. V těch nejteplejších dnech ale jezdil i 50 krát. „Denně jsme převezli zhruba 1200 lidí. Pokračujeme dále dokud nezamrzne Lipno, loni jsme místní i turisty vozili do 9.března,“ shrnuje. Podle dalšího kapitána Antonína Labaje se určitě jednalo o jeho nejlepší sezónu. Frymburský přívoz, se kterým jezdí na Frýdavu provozuje tři roky. „Celé léto jsme se nezastavili. Stále jsme byli na trase vedoucí tam a zpět. Na Lipensko letos přijeli hlavně lidé z tuzemska, kteří jsou zvyklí trávit dovolenou aktivně. Neustále jezdili na výlety, nejsou na jednom místě, ale dobu, kterou na dovolené tráví využijí na maximu za účelem poznání,“ uvádí Labaj.

   

   

         Lipno Lake Resort ve Frymburku byl díky masívní online kampani o letních prázdninách plně obsazen a dosáhl tak o pět procent vyšší obsazenosti, než v úspěšném loňském létě. Češi, kteří velice oceňují prostornost apartmánů a jejich plnohodnotné luxusní vybavení včetně vlastní sauny, terasy s výhledem na jezero, tvořili o letošní letní sezóně 95% ze všech hostů. Nadále platí, že resort je vyhledáván především rodinami s dětmi. „Jsme rádi, že se postupně daří minimalizovat šesti milionovou ztrátu danou koronavirovým uzavřením resortu ve druhém čtvrtletí,“ uvedl majitel resortu Luboš Krejza. „Obsazenost hosty za červenec a srpen byla lepší, než za stejné období loňského roku, zejména červenec hodnotíme velmi pozitivně. Cizinci tvořili zhruba 15 procent hostů. Finanční ztrátu se díky COVIDu a uzavření parku od 13.3.-25.5.2020 se s největší pravděpodobností nepodaří dohnat,“ uvádí Jan Strnad, generální ředitel Landal Marina Lipno. „Léto bylo naší půjčovně lodí nadprůměrné. Oproti jiným rokům jsme za léto na 115 procentech, nicméně za celý rok jsme na 90 procentech oproti rokům minulým. Pokud jde o naši restauraci Inge, tak tam jsou propady velké, protože k nám vždy mířili převážně Rakušané. V restauraci jsme letos na 60 procentech standardu," říká Pavel Kolouch, manažer společnosti IngeTour z Vyššího Brodu. Téměř 9400 lidí navštívilo Infromační středisko v Horní Plané, v loňském roce to bylo o 1300 lidí více, podle zdejších statistik jsou to právě chybějící cizinci, kteří na Lipno letos nedorazili. „Podle statistik k nám přišlo o 1277 lidí méně, což zhruba odpovídá počtu cizinců, kteří nás loni navštívili.“ uvádí zdejší zaměstnankyně Marie Štětinová.

   

   

  TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA
  Pavel Pechoušek
  manažer pro PR a media

   

   

   

   

   

  Sdílet